Skupina sodelavcev mariborske medicinske fakultete, fakultete za naravoslovje in matematiko, UKC Maribor ter Medicinske univerze v Gradcu je objavila članek v ugledni reviji Scientific Reports, v katerem je predstavila novo metodo za študij gladkih mišičnih celic stene mehurja. Upajo, da bo ta prispevala k boljšemu zdravljenju inkontinence.
Interdisciplinarno skupino, ki se podpisuje pod omenjeni članek, sestavljajo Tamara Serdinšek, Saša Lipovšek, Andraž Stožer, Jurij Dolenšek, Igor But in Gerd Leitinger.
Nova dognanja bi zelo pomembna za zdravljenje inkontinence
Članek je objavljen v ugledni reviji Scientific Reports, ki po navedbah mariborske univerze sodi v prvo četrtino po ugledu na interdisciplinarnem področju in jo izdaja Nature Publishing Group.
V članku so predstavili razvoj in uporabo nove metode za študij gladkih mišičnih celic stene mehurja. Pri tem so uporabili kot modelni organizem miš, s kombinacijo svetlobne mikroskopije, elektronske mikroskopije in funkcionalnega večceličnega snemanja kalcijeve dinamike s konfokalno mikroskopijo pa natančno opisali strukturo in funkcijo gladkih mišičnih in intersticijskih Cajalovih celic v steni mehurja.
“S pomočjo predstavljene metode lahko od zdaj raziskovalci natančno kvantificirajo kalcijevo dinamiko in kontraktilnost celic v razmerah in situ po stimulaciji s kemičnimi in fizikalnimi dražljaji, kar predstavlja novost v svetovnem merilu. Raziskovalci si obetajo, da bo metoda bistveno prispevala k boljšemu razumevanju, preprečevanju in zdravljenju zelo pogoste bolezni, ki prizadene predvsem ženske, to je inkontinence zaradi motene dejavnosti stene mehurja,” so v današnjem sporočilu za javnost zapisali na univerzi.
Raziskava plod doktorske naloge
Delo je plod doktorske naloge Tamare Serdinšek, nekdanje študentke medicine in zdaj biomedicinske tehnologije na mariborski medicinski fakulteti, ki je hkrati specialistka ginekologije. V prihodnje želi model razširiti na humano tkivo in ga uporabiti za iskanje novih načinov zdravljenja.
“Članek je plod skoraj izključno domačega znanja in dokaz, da lahko z marljivim delom tudi doktorski študenti na Univerzi v Mariboru pridejo do odličnih objav, hkrati pa izpostavlja pomen predkliničnih raziskav v sodobni medicini,” še izpostavljajo na univerzi.
STA