Mariborsko komunalno podjetje Snaga je v mesecu marcu začelo zmanjševati število zbiralnic odpadkov v centru mesta. Ravnanje z odpadki je le eno področje varstva okolja, ki je zakonsko urejeno s številnimi predpisi.

Obstoječe število zbiralnic ločeno zbranih odpadkov presega zakonodajni normativ

Obstoječe število zbiralnic ločeno zbranih odpadkov, to je 1.032 na 500 prebivalcev, presega zakonodajni normativ, ki predpisuje 1 zbiralnico na 500 prebivalcev. Gre za Odredbo o ravnanju z ločeno zbranimi frakcijami pri opravljanju javne službe ravnanja s komunalnimi odpadki.

Izvajalec javne službe, kar je v mariborskem primeru podjetje Snaga, mora za izločanje ločenih frakcij zagotoviti: ločeno zbiranje in prevzemanje v zbiralnicah ločenih frakcij, ločeno zbiranje in prevzemanje v zbirnih centrih, prevzemanje kosovnih odpadkov v zbirnih centrih in na prevzemnih mestih kosovnih odpadkov in razvrščanje zbranih komunalnih odpadkov v sortirnici.

Zbiralnice ločenih frakcij so sicer opremljene za ločeno zbiranje: papirja in drobne lepenke, vključno z drobno odpadno embalažo iz papirja ali lepenke, drobne odpadne embalaže iz stekla, drobne odpadne embalaže iz plastike ali sestavljenih materialov in drobne odpadne embalaže iz kovine. Zbiralnice ločenih frakcij je treba praviloma urediti v stanovanjskih območjih, pa tudi ob večjih trgovinah ali trgovskih centrih, zdravstvenih domovih, bolnišnicah, šolah in otroških vrtcih.

Mestna občina Maribor podpira zmanjšanje zbiralnic na javnih površinah v centru mesta

Usmeritev Urada za komunalo, promet in prostor Mestne občine Maribor zato podpira zmanjšanje zbiralnic na javnih površinah v centru mesta.

Zbiralnica odpadkov na naslovu Gregorčičeva ulica 27 je bila 22. marca 2021 odstranjena. Najbližja zbiralnica, kamor lahko stanovalci oddajo ločeno zbrane odpadke oziroma frakcije iz svojega gospodinjstva, je na naslovu Gregorčičeva ulica 13, na vogalu Trubarjeve in Gregorčičeve.

Prerazporeditev zbiralnic smo se lotili z upoštevanjem dejstva, da je v neposredni bližini že obstoječa zbiralnica in je zato oddaja ločeno zbranih odpadkov s strani gospodinjstev še vedno uporabnikom prijazna in dosegljiva.

V sporočilu za stanovalce so v Snagi zapisali: “Prerazporeditev zbiralnic smo se lotili z upoštevanjem dejstva, da je v neposredni bližini že obstoječa zbiralnica in je zato oddaja ločeno zbranih odpadkov s strani gospodinjstev še vedno uporabnikom prijazna in dosegljiva.”

V komunalnem podjetju izpostavljajo, da je okolje skupna odgovornost vseh, zato želijo z ločenim zbiranjem odpadkov spodbuditi vse, da ravnajo trajnostno. Zato so ločeno zbiranje odpadkov, njihova ponovna uporaba, recikliranje in energetska predelava nujnost.

O tem, kako ločujemo odpadke, lahko preberete tudi na povezavi Snage Maribor.