V Mariboru je bila onesnaženost zraka z delci PM10 v letu 2020 nizka, kažejo podatki Agencije Republike Slovenije za okolje in prostor. 

“Na obeh merilnih mestih, kjer potekajo meritve, je bilo število preseganj mejne dnevne vrednosti 50 ug/m3 mnogo nižje od dovoljenih 35 v koledarskem letu. Na prometni postaji Maribor Titova je bilo zabeleženih 17 preseganj, na merilnem mestu Vrbanski plato pa 5. Podatki so preliminarni in niso dokončno preverjeni. Večjih sprememb ne pričakujemo. V letu 2019  je bilo teh preseganj še nekoliko manj (Titova 13, Vrbanski 5), prej pa mnogo več,” je za naš medij pojasnil Andrej Vuga iz Službe za odnose z javnostmi Agencije Republike Slovenije za okolje in prostor.

Vir: ARSO

Podrobna analiza po koncu kurilne sezone

Podrobno analizo kakovosti zraka in z njo povezan vpliv ukrepov za preprečevanje širjenja covida-19 bodo sicer na Arsu naredili po koncu kurilne sezone. Spomladi nas je epidemija dosegla, ko je bila kurilna sezona že mimo, v obdobju drugega vala, predvsem če bo trajal večino kurilne sezone, pa pričakujejo drugačno stanje.

“Pričakujemo, da bo v vremensko neugodnih pogojih stanje glede delcev PM10 slabše, saj je njihov glavni vir kurjenje lesa v neučinkovitih pečeh,” so napovedali pred časom. Zaradi epidemije pa je pričakovati, da bodo ljudje več doma, torej bodo tudi več kurili.

Več o trendih si lahko pogledate v letnem poročilu Kakovost zraka v Sloveniji v letu 2019, ki je objavljeno na spletni strani Agencije, in sicer na tej povezavi. 

V primeru pričakovane visoke onesnaženosti zraka z delci PM10 sicer priporočajo občanom in pravnim osebam da:

– ne kurijo lesa v pečeh in kaminih, če imajo druge možnosti ogrevanja,
– zmanjšajo ogrevanje stanovanjskih in poslovnih prostorov, kjer se kot energent uporabljajo tekoča ali trdna goriva,
uporabljajo javni prevoz namesto osebnih vozil,
– ne kurijo na prostem.

“Najbolj onesnažujejo zrak zastarele kurilne naprave na les, še posebej, če se v njih nepravilno kuri oziroma se za kurjenje uporabljajo premalo suha drva. Z upoštevanjem navodil za pravilno kurjenje prihranimo gorivo in zmanjšamo onesnaževanje zraka,” še navaja ARSO.

Vir: okolje.maribor.si

Onesnaženost zraka se preko dneva spreminja

Občasne meritve so pokazale, da se prekoračitve mejne vrednosti za delce pojavljajo tudi v krajih izven območij, za katere so izdane napovedi, predvsem v dolinah in kotlinah v notranjosti države, kjer se za ogrevanje kot gorivo pretežno uporablja les. Zaradi zaščite prebivalstva je smiselno zgoraj navedena priporočila upoštevati tudi na teh območjih.

Onesnaženost zraka se preko dneva spreminja, zato se urne ravni delcev lahko pomembno razlikujejo od napovedanega dnevnega povprečja. Predlagajo redno spremljanje urnih ravni delcev PM10 oziroma indeksa kakovosti zunanjega zraka ter prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili.

Občasne meritve so pokazale, da se prekoračitve mejne vrednosti za delce pojavljajo tudi v krajih izven območij, za katere so izdane napovedi, predvsem v dolinah in kotlinah v notranjosti države, kjer se za ogrevanje kot gorivo pretežno uporablja les.

“Napoved onesnaženosti zraka z delci PM10 pripravljajmo za območja, za katera je Vlada Republike Slovenije sprejela odloke o načrtu za kakovost zraka ter za mestni občini Koper in Novo Gorico. Napoved velja za lokacije, ki niso pod neposrednim vplivom lokalnih izpustov (prometne ceste, kurišča, industrija, delavnice …). Predpisana dnevna mejna vrednost koncentracije delcev PM10 je 50 µg/m3. V koledarskem letu je dovoljeno 35 preseganj mejne vrednosti,” še zapišejo.