Mestna občina Maribor je letos pristopila k reprogramu najetih bančnih posojil, s čimer je pridobila dodatne možnosti zadolževanja. Tako namerava v letu 2018 poleg že načrtovanih petih milijonov evrov najeti še nekaj več kot šest milijonov evrov kredita. Ta denar naj bi porabila za izvedbo vrste načrtovanih investicijskih projektov.

Dodaten denar za?

“Z reprogramom dolgov smo si ustvarili dodatno polje, s katerim bomo tudi pospešili lokalno gospodarstvo, po drugi strani pa rešili nekatere probleme, ki so že dolgo časa na dnevnem redu in potrebni rešitve v mestu,” je na današnjem srečanju z novinarji v mestni hiši povedal župan Andrej Fištravec.

Dodaten denar potrebujejo med drugim za nakup stavbe Probanke za Mariborsko knjižnico, delno ureditev Koroške ceste, gradnjo dveh cest v industrijski coni Tezno in zahodne tribune na stadionu Ljudski vrt ter urejanje nabrežja Drave in Mestnega parka. Za večino od teh projektov pričakujejo delno sofinanciranje s strani države.

Potreben bo rebalans proračuna

Zaradi nove višine kredita in še nekaterih drugih sprememb bo potrebno sprejeti rebalans občinskega proračuna, ki so ga mestni svetniki letos sprejeli za dve leti. “V nasprotju s preteklimi leti, ko se je rebalans sprejemal zaradi manjšanja obsega načrtovanih investicij, se tokrat zavezujemo v letih 2017 in 2018 realizirati proračun, kot je bil sprejet,” je še poudaril Fištravec.

V prvi polovici letošnjega leta so po besedah Nataše Sluga iz občinskega urada za finance uspeli realizirati 45,5 odstotka načrtovanih prihodkov in prav toliko so jih v tem obdobju tudi porabili. Med drugim so odplačali dolg za radarje.

Rebalans bodo mestni svetniki sprejemali na izredni seji 12. oktobra. Še prej se bodo ta četrtek sestali na redni seji, na kateri bodo med drugim potrjevali dokumentacijo, potrebno za prijavo na državne razpise za ureditev Dravske kolesarske poti in park & ride sistemov, nakup šestih novih avtobusov ter izgradnjo podvoza pod železniško progo na Ljubljanski cesti.

Obnova Mariborskega otoka v javno-zasebnem partnerstvu

Prav tako bodo v drugem branju potrjevali odločitev za obnovo Mariborskega otoka v javno-zasebnem partnerstvu. Po besedah Teobalda Pajnika iz občinske projektne pisarne so upoštevali pripombo mestnih svetnikov iz prvega branja, da se zasebniku podeli stavbno pravico le za čas gradnje in le na zemljiščih, kjer bodo potekala dela. Načrtujejo, da bi občina krila le stroške izvedbe vodovoda in kanalizacije, medtem ko bi vse ostalo kril zasebni partner.

Mariborski vodovod bo na četrtkovi seji prosil mestne svetnike za soglasje za spremembe načina obračunavanja omrežnine in zaračunavanje nekoliko višje cene vodarine, Javno podjetje za gospodarjenje s stavbnimi zemljišči pa za odobritev novih pravil za obračunavanje nadomestila za uporabo stavbnega zemljišča, da bodo ta skladnejša z državno zakonodajo.

STA