Agencija RS za okolje (ARSO) je že konec oktobra pozvala vse slovenske občine, naj se ob najdaljši noči v letu odpovedo izvedbi ognjemetov in uporabi druge pirotehnike. Njihova uporaba namreč med drugim zastruplja ozračje z delci in povzroča kratkotrajno izjemno povišane koncentracije onesnaževal. Če ni padavin, lahko škodljivi delci v zraku lebdijo več kot teden dni, tudi ko se že posedejo, pa se lahko zaradi cestnega prometa ali vetra vrnejo v ozračje. Delci se ob dežju sperejo iz ozračja in tal ter tako onesnažijo še površinske vode in podtalnico. Izpostavljenost onesnaženim delcem lahko povzroči težji astmatični napad, delci, ki vsebujejo kovine, pa zdravstvene preglavice dihal povzročajo tudi pri sicer zdravih ljudeh.

Po mnenju nekaterih si Maribor zasluži silvestrski ognjemet

Mestna občina Maribor letos ne bo prirejala pirotehničnega spektakla, kot že vrsto let poprej. Tudi Zavod za turizem Maribor – Pohorje pri organizaciji silvestrskega ognjemeta ne sodeluje. A kljub temu, da je bilo tako rečeno že lani, je ognjemet razsvetlil mariborsko nebo v organizaciji banke in medijske hiše. Kako bo letos bomo še videli, a neuradno, kot poročajo nekateri mediji, naj bi Nova KBM tudi letos resno razmišljala o sodelovanju pri izvedbi ognjemeta, a več podrobnosti zaenkrat ne razkrivajo.

Brez ognjemeta tudi v Novi Gorici, Slovenj Gradcu, Kranju in Velenju

V Slovenj Gradcu silvestrski ognjemet ni razsvetlil neba že več kot desetletje, medtem, ko v Novi Gorici v novo leto vstopijo z digitalnim ognjemetom. V Kranju bodo občane razveselili z razgradljivimi papirnatimi konfeti, Mestna občina Velenje pa se je odločila, da bodo sredstva, ki bi jih drugače porabili za ognjemet, namenili Društvu paraplegikov jugozahodne Štajerske. Brez ognjemeta v novo leto tudi še Celje in Novo Mesto.

Kljub predlogu Arsa pa bodo ognjemet še vedno doživeli v Ljubljani, Kopru, na Ptuju ter v Murski Soboti.  Da bo prestop v novo leto kar se da ekološki, bodo v prestolnici uporabili izstrelke v skladu z evropsko zakonodajo, ki so sestavljeni izključno iz papirja in drugih razgradljivih materialov. Za petminutni ognjemet z grajskega griča bo občina odštela 3650 evrov.

Med priljubljenimi slovenskimi turističnimi kraji se je ognjemetu letos ponovno odpovedala občina Bovec, z njegovo tradicijo pa bodo nadaljevali v Portorožu in na Bledu.