Javna agencija SPIRIT iz Ljubljane se sooča s težkimi obtožbami. Razvojnemu in umetniškemu središču Univerze v Mariboru, imenovanemu RAZ:UM bi naj ukradli idejo. Ljubljanska agencija bi naj delovala kot podporni člen, vendar so zavrnili financiranje projekta, v katerem sodeluje RAZ:UM, ter namesto tega zagnali svoj projekt. Ta bi naj bil identičen. Za nameček bi naj to storili s pomočjo davkoplačevalskega denarja.
 
»Začeli izvajati program, ki je na las podoben našemu«
 
Javna agencija SPIRIT je januarja letos začela izvajati program Izzivi mladim, ki bi naj bil na las podoben programu DEMOLA, ki so ga v RAZ:UMu zagnali leta 2013. V ponedeljek uspešno zaključujejo tretjo sezono razlaga Emilija Stojmenova, v. d. direktorja Raziskovalnega, razvojnega in umetniškega središča Univerze v Mariboru – RAZ:UM.  »Žalosti nas predvsem to, da čeprav so naš program dobro poznali, niso stopili do nas, da bi poiskali možnosti sodelovanja, temveč so javni denar namenili temu, da so ustvarili “nov” program, ki je tako zelo podoben našemu.« Stojmenova ob tem poudarja, da v vseh treh sezonah, sami niso dobili nobene finančne podpore s strani javnih inštitucij, čeprav so program prestavljali mnogo krat. »Izvajanje programa »Izzivi mladim« s strani agencije SPIRIT presega vse meje korektnega in etičnega ravnanja javne agencije, ki bi naj delovala kot podporni člen v gospodarskem in podjetniškem okolju,« je razočarana Stojmenova.
Ne more biti naključje
Univerza v Mariboru je v letu 2013 pridobila licenco za izvajanje zelo uspešnega finskega modela DEMOLA, ki spodbuja sodelovanje med študenti, podjetji in univerzo prek reševanja projektnih izzivov. Že rezultati pilotne izvedbe so bili izjemni, zato so za redno izvajanje pričeli iskati prepotrebne finančne vire. Med javnimi institucijami, katere so program predstavili in jih večkrat zaprosili za podporo, je bila tudi SPIRIT. »Seveda je bil odgovor negativen, denarja za tovrsten program ni bilo. V začetku tega leta pa je SPIRIT pričel z izvajanjem programa »Izzivi mladim«, ki je tako podoben DEMOLI, da ne more biti naključje. In ta program je financiran iz javnih sredstev s strani ministrstva za gospodarski razvoj.«  Projekt DEMOLA se je vseskozi vzpostavljala kot vseslovenski program. To sezona teče skupaj z Univerzo v Ljubljani, v naslednji se model širi tudi Univerzo na Primorskem in Univerzi v Novi Gorici. Torej bodo vse slovenske univerze, ki skupaj gradijo program DEMOLA Slovenia, oškodovane zaradi javne agencije, ki bi naj delovala v njihovo korist, davkoplačevalski denar pa znova porabljen za preživetje državnih institucij.
»Ideja je ukradena« 
 
Na vprašanje kdo jim je ukradel idejo tako Stojmenova kratko odgovarja: »Javna agencija SPIRIT s tem, da so začeli izvajati nov program, ki je tako zelo podoben našemu.« Ker v RAZ:Umu menijo, da se jim je zgodila krivica bodo pravico verjetno iskali tudi na sodišču. »Glede na to, da je program Izzivi mladim, ki ga je z javnim denarjem zagnal SPIRIT, tipičen primer kopiranja, predstavlja krajo intelektualne lastnine mednarodnega projekta DEMOLA. Zato skupaj z finskimi partnerji resno razmišljamo o pravnih ukrepih.«  DEMOLO je sicer v Sloveniji pripeljala Univerza v Mariboru v okviru projekta SEE Technology, kjer je bila UM koordinator projekta. V istem projektu je bil SPIRIT pridruženi strateški partner. 
 
SPIRIT navedbe ostro zavrača
 
Za odgovore na obtožbe smo povprašali tudi agencijo SPIRIT. Ti so zapisali, da so navedbe dr. Emilije Stojmenove neresnične in jih odločno zavračajo. Ob tem poudarjajo, da njihova agencija ni ukradla ideje zavodu RAZ:UM ter da s strani RAZ:UMa nikoli niso prejeli nobene pobude za predstavitev omenjenega programa, prav tako tudi ne zahteve za njegovo financiranje. Zapisali so še, da sta si v osnovi programa sicer podobna, ne pa enaka. Šlo bi naj za povsem drugačen pristop in metodologijo dela še dodajajo.