Včeraj ob 8.41 je občan v naselju Špičnik, v občini Kungota, naletel na 33 vžigalnikov in 80 cm počasi goreče vžigalne vrvice. Nevarno najdbo so prevzeli in shranili na varno pripadniki Državne enote za varstvo pred NUS vzhodnoštajerske regije. Na Upravi RS za zaščito in reševanje so ob tem sporočili, da opažajo veliko porast tovrstnih najdb, saj so letos izvedli že je 135 intervencij. Zato ne bo odveč nasvet, kako ravnamo, če naletimo na neeksplodirano ubojno sredstvo. Podrobneje o tem v spodnjem posnetku:

Na ozemlju Republike Slovenije je sicer veliko ostankov različnih neeksplodiranih ubojnih sredstev, ostalin prve in druge svetovne vojne, pa tudi vojne za Slovenijo. Med najdbami je največ ročnih bomb, različnih vrst streliva za pehotno orožje, vžigalnikov, protipehotnih in protioklepnih min ter letalskih bomb. Največja verjetnost, da bomo naleteli na neeksplodirana ubojna sredstva, je na območju severnoprimorske regije, kjer je med prvo svetovno vojno potekala soška fronta.

Vsa neeksplodirana ubojna sredstva so nevarna

Vsa neeksplodirana ubojna sredstva, tudi če so stara več kot 50 ali 100 let, so nevarna. Ob nepravilnem ravnanju z njimi lahko eksplodirajo in zanetijo požare, porušijo objekte, povzročijo hude telesne poškodbe ali celo smrt.