Bookcrossing Slovenia je projekt brezplačne izmenjave knjig. Oddate jih lahko prav vsi, na označenih mestih. Prva tako si lahko vsi kakšno izberete in odnesete domov. Knjige, ki jih “spuščate” v življenje, morate sicer primerno označiti, da ne pride po preprodaje le-teh. Projektu Bookcrossing Slovenia se je društvo Humanitarček iz Maribora pridružilo že pred skoraj tremi leti, trenutno pa pozivajo vse, da prebranim knjigam ponovno “vdahnejo življenje”.
Zaželene tudi knjige v tujih jezikih
V poštev pridejo čisto vse knjige, v vseh jezikih, slovenščini, angleščini, italijanščini … Knjige namreč potujejo po vsem svetu sporočajo iz Humanitarčka: »Še posebej bomo v poletnih mesecih veselih angleških, nemških in italijanskih, ki jih bomo dostavili na okoliška letališča. Vi pa vanje le pripišite kakšno misel in kdo ve, morda vas nekje na drugem koncu sveta vaša knjiga ponovno sreča.« V Humanitarčku še pravijo, da knjige zelo radi ‘peljejo’ na letališče: »Predvsem Ljubljansko je ob pomoči gospodične Tine Javor zelo zaživelo in od tam potem knjige potujejo na Japonsko, Korejo, Rusijo, ena celo na Madagaskar.«
Ljudje so se že navadili na točke izmenjave knjig
V Humanitarčku priznavajo, da so se ljudje že kar navadili njihovih lokacij za izmenjavanje knjig: »Mi pa sicer vedno pozivamo, da vsak najditelj knjige zabeleži njeno pot na www.bookcrossing.com portalu in, da prebrane knjige vrne nazaj v obtok. Načeloma smo v Mariboru potrebovali 2 leti, da so se ljudje navadili na točke in začeli počasi vračati nazaj knjige. Predvsem dobro živita izmenjava na klopi pred Univerzitetno knjižnico, kjer je večinoma študentska populacija, Kamnica in skrita izmenjava pod plaščem Metkine klopi pri sodnem stolpu. Tu se res zbira ciljna, knjigoljubna populacija, ki prinese tudi druge knjige.«
Knjige tako postanejo del mednarodnega gibanja
»Razlika med bookcrossingom in knjigobežnicami je predvsem v tem, da so prve knjige jasno označene, se jim lahko sledi ter so del mednarodnega gibanja. Ravno oznake so tiste, s katerimi se prepreči zloraba knjig oz. preprodaja,« še pojasnijo v Humanitarčku in dodajo, da ker so knjigoljubi, jim lahko tekom celega leta predate knjige in jih oštevilčijo namesto vas.