Senat Univerze v Mariboru je na 10. izredni seji sprejel in potrdil kandidatno listo kandidatov za rektorja UM, za volitve, ki bodo potekale 5. junija. Predstavljamo vam drugega kandidata, rednega profesorja doktorja Nika Samca.
Zakaj ste se odločili kandidirati za rektorja Univerze v Mariboru?
Ker je na univerzi v Mariboru še veliko priložnosti za izboljšanje pogojev izobraževalne in raziskovalne dejavnosti, ki jih bi jih veljalo izkoristiti.
Kako vi ocenjujete stanje na univerzi?
Stanje na univerzi je bistveno boljše kot pa to kaže njena medijska podoba, uvršča se v vrh svetovnih univerz, zadovoljstvo študentov in zaposlenih pa je nad povprečjem univerz v širši regiji.
Kaj so ključni izzivi mariborske univerze?
Zagotoviti ustrezno in stabilno financiranje, izboljšati opremljenost fakultet in infrastrukturne pogoje ter utrditi položaj vodilne izobraževalno raziskovalne institucije v regiji.
Kateri sistem ureditve prejemkov zaposlenih je po vašem mnenju pravi za Univerzo v Mariboru in kako je mogoče zanj zagotoviti dovolj finančnih virov?
Smo javna univerza za katero velja sitem plač javnih uslužbencev za kar dobiva univerza sredstva iz javnih financ za izvajanje osnovne dejavnosti poleg tega pa ima univerza še druge prihodke iz raziskovalne in tržne dejavnosti. Struktura prejemkov zaposlenih bi morala biti bolj odvisna od vrste in obsega dejavnosti, ki jo izvajajo zaposleni z možnostjo nagrajevanja najboljših.
Kakšno je vaše stališče do zahtev sindikatov po dvigu plač zaposlenih na univerzah? Ali bi bil tak dvig vzdržen za univerzitetne finance?
Podpiram prizadevanja sindikatov za dvig plač zaposlenim na univerzah, dodatna sredstva za dvig plač mora zagotoviti država zato to nebi smelo imeti vpliva na vzdržnost univerzitetnih financ.
Kateri sistem habilitacij in napredovanja v nazive bi bil po vašem mnenju najboljši za Univerzo v Mariboru? Ali se vam zdi trenutna ureditev področja habilitacij primerna?
Idealnega habilitacijskega postopka, ki bi vsem ustrezal preprosto ni, bi pa v bodoče veljalo razmisliti o večji konkurenci za zasedbo delovnih mest, katerih število pa je na univerzi omejeno.
Kako bi vi poskrbeli za izboljšanje načetega ugleda Univerze v Mariboru?
Ugled univerze se v največji meri gradi na osnovi kakovosti kadrov, kompetenc diplomantov in raziskovalnih dosežkov, če k temu dodamo še prizadevanja za dvig moralno etičnih standardov, se za ugled Univerze v Maribioru ni bati.
Katere funkcije ste do sedaj že opravljali na Univerzi v Mariboru in kaj so vaši dosežki na katere ste še posebej ponosni?
Bil sem dva mandata dekan Fakultete za strojništvo, sedaj sem prorektor za znastveno raziskovalno dejavnost, najbolj pa sem ponosen, če me študenti dobro ocenijo v študentskih anketah.
Kakšna bi morala po vašem mnenju biti vloga Univerze v Mariboru v mestu Maribor in širši regiji?
Vsekakor povezovalna na razvojno raziskovalnem področju in biti sposobna kritične in nepristranske razprave glede aktualnih družbeno gospodarskih problemov. Sposobna bolj učinkovitega sodelovanja z okoljem ob upoštevanju povratnih inofrmacij glede kakovosti njenih storitev tako na izobraževalnem kot raziskovalnem področju.