Na Univerzi v Mariboru bodo 10. marca letos potekale rektorske volitve, saj se sedanjemu rektorju meseca maja izteče štiriletni mandat.
Predsednik Volilna komisija je izžrebala vrsti red kandidatov, ki bo zapisan na glasovnici. V tem vrstnem redu na medijskem portalu maribor24.si vsak dan objavljamo njihove odgovore.
1. prof. dr. Igor Tičar2. prof. dr. Željko Knez3. prof. dr. Niko Samec4. prof. dr. Samo Bobek5. prof. dr. Danijel Rebolj
Kandidat za rektorja Univerze v Mariboru: Danijel Rebolj
Zakaj ste se odločili za kandidaturo za rektorja Univerze v Mariboru?
Moj cilj je, da postanemo res dobra Univerza, dobro delujoč organizem, ki lahko edini zagotovi najustreznejše pogoje za delo in študij vsakega posameznika. Za to pa so potrebne sistemske spremembe, ki edine lahko zagotovijo dolgoročno stabilen razvoj. Do neke mere sem jih načrtoval in udejanjal že v sedanjem mandatu, vendar je en mandat za takšne spremembe preprosto premalo, zato sem naši univerzi pripravljen služiti še 4 leta.
Na kakšen način boste povečali zaposljivost mladih diplomantov UM?
Z razvojem kakovosti študijskih programov. Tudi v smeri problemsko in projektno usmerjenega študija. Projekt DEMOLA, za katerega smo prav v teh dneh prejeli “Oskarja” za inovacije v visokem šolstvu (podeljuje ga University of Pennsilvanya) pa postaja na vse več fakultetah izbirni predmet. S sodelovanjem v tovrstnih projektih študenti že v času študija svoja znanja uporabijo za reševanje realnih problemov in se neposredno povezujejo s podjetji, kar bistveno pripomore k zaposljivosti.
Kako boste Univerzo v Mariboru tesneje povezali z gospodarstvom in širšim okoljem?
RAZ:UM, most med UM in okoljem, ki smo ga postavili v preteklih štirih letih, bomo intenzivno razvijali naprej, v naslednjih letih pa se prične izvajati celovit program Inovativne Odprte Tehnologije (IOT), ki vključuje vrsto podjetij in občin vzhodne kohezijske regije, ki smo jih povezali v zadnjih dveh letih. Skozi program IOT bomo lahko bistveno pospešili prenos znanja in tehnologij in izboljšali sodelovanje z okoljem.
Na kakšen način boste motivirali zaposlene pedagoške delavce k odličnosti?
Na več načinov. Z odprtimi razpisi namesto dosedanjega sistema habilitacij, z rednim spremljanjem rezultatov in spodbujanjem razvoja vsakega posameznika ter z ustreznejšim sistemom stimulacij, ki bi ga udejanili z izstopom iz sistema javnih uslužbencev.
Kaj bodo osrednji cilji, ki jih boste na Univerzi v Mariboru zasledovali kot rektor?
Predvsem razvijati kakovost študijskih programov in raziskovalne dejavnosti, pridobiti več evropskih sredstev, še posebej v okviru programa IOT, ki vključuje tudi nov laboratorijski kompleks, ki bo služil vsem fakultetam in gospodarstvu celotne regije. Celovit cilj pa je, postati globalno prepoznaven inovacijski ekosistem, v katerem bomo študenti in zaposleni z radostjo ustvarjali.
Na Univerzi v Mariboru je žal vse prevečkrat zaznati dvome o poreklu znanstvenih nazivov odgovornih oseb. Kakšno je vaše stališče glede primera dekanice Fakultete za zdravstvene vede?
Trditve ne razumem povsem, saj v vsem iztekajočem mandatu kot rektor, ki sem sicer po statutu dolžan zagotavljati zakonitost dela univerze, nisem prejel nobenega uradnega predloga za preverbo znanstvenega naziva koga od zaposlenih odgovornih oseb. Enako velja tudi glede dekanice Fakultete za zdravstvene zadeve. Res sem bil pred kratkim s strani enega od novinarjev opozorjen na obtožbe zoper kolegico, češ, da je njen doktorat »problematičen«, vendar ugotavljam, da je bila Majda Pajnkihar leta 2008 izvoljena v naziv docentke v skladu z veljavnimi predpisi UM, kar pomeni, da njen doktorat ni bil sporen. Doktorsko diplomo je pridobila na Univerzi v Manchestru, na podlagi katere je nato pristojno Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo z odločbo 13. 9. 2005 ugotovilo, »da se izobraževanje, ki ga je opravila stranka v tujini…uvršča v tretjo stopnjo slovenskega visokošolskega sistema izobraževanja pridobljenega po doktorskem študijskem programu za pridobitev izobrazbe«. Ozadje v zadnjem času izraženih dvomov so anonimna obtoževanja na spletni strani anonimnih avtorjev, ki služi predvsem predvolilnim interesom.