Pozimi smo na našem spletnem mediju velikokrat objavili novico, da je onesnaženost zraka v Mariboru velika ter da so delci PM10 presegli mejno dnevno vrednost 50 mikrogramov na kubični meter. Razlogi za povišanje vrednosti delcev so med ostalimi viri predvsem individualna kurišča, ki so k skupnim izpustom PM10 na nivoju države v letu 2016 prispevala kar 68%, veliko pa prispeva tudi cestni promet. “Delce v cestnem prometu sproščajo predvsem dizelski motorji, nastajajo pa tudi pri obrabi cest, gum in zavor. Razredčevanje teh izpustov v zraku pa je nato odvisno od vremenskih razmer, če je ozračje dobro prevetreno je onesnaženost zraka z delci PM10 nizka, v primeru stabilnega ozračja pa je kakovost zraka slabša,” pripovedujejo na Ministrstvu za okolje in prostor, k čemer na mariborski občini dodajajo, da pride do povečane koncentracije tako na lokalni kot tudi regionalni ravni. “Do Maribora lahko s premikanjem zračnih mas prinese že onesnažen zrak, kateremu nato še lokalno dodamo svoje emisije.

Maribor z manj preseganji kot druga večja mesta

V Mariboru je bil  zrak v času od oktobra lanskega leta pa vse do konca januarja letos čistejši v primerjavi z leti od 2001 do 2017. Tako so v omenjenem času  delci PM10 presegli mejno dnevno vrednost 19-krat. “V Mariboru je bilo v letu 2018 izmerjenih 30 preseganj delcev PM10 medtem ko je dovoljenih 35 preseganj v koledarskem letu,” so pojasnili na Mestni občini Maribor, kjer se kakovost zunanjega zraka meri že vse od leta 1978 ter dodali, da je bilo v večini mest po Sloveniji izmerjenih več preseganj. V primerjavo, Ljubljana jih je zabeležila kar 51, medtem ko Zagorje še štiri več in Celje nekoliko manj, 45 preseganj.

 

Kaj sploh so delci PM10?

Trdni delec (PM) je izraz za prah, ki je prisoten v zraku. V veliki večini delcev je glavna komponenta ogljik, na tega pa se lahko vežejo kovine, organska topila ali ozon. Najpogosteje se izvajajo v zadnjih letih meritve delcev premera 10 (PM10) in 2,5 (PM2,5) µm, ki so zdravju najbolj škodljivi. Delci povečajo umrljivost za boleznimi dihal, srca in ožilja. Predvsem so ogroženi starejši in bolniki z že obstoječimi boleznimi dihal. Če delci vsebujejo težke kovine, je njihova strupenost še večja. Dokazali so, da je prisotnost cinka v delcih poveča moč vnetja, stopnjo odmiranja tkiv in preobčutljivosti pljuč. (Vir: okolje.info)

 

Kljub temu, da trendi kažejo, da se je onesnaženost z delci nekoliko izboljšala, so na Ministrstvu za okolje in prostor skupaj z občinami, kjer so bile v preteklosti izmerjene čezmerne ravni delcev PM10, pripravili Odloke o načrtu za kakovost zraka, v katerih so zajeti ukrepi, ki naj bi v prihodnosti doprinesli k izboljšanju kakovosti zraka. Odloku je sprejela tudi mariborska občina, ki že zaznava trend upadanja. “Ob doslednem izvajanju ukrepov iz Odloka za aglomeracijo Maribor, bi lahko bil zrak v prihodnosti bolj čist. K zmanjševanju koncentracij delcev PM10 pa lahko kratkoročno izredno veliko pripomore vsak posameznik,” so pojasnili na Mestni občini. Posamezniki lahko pripomorejo s pravilnim kurjenjem lesa v pečeh, manjšo uporabo avtomobilov, z neuporabo pirotehnike ter z upoštevanjem prepovedi kurjenja odpadkov na prostem. 

V mestu več merilcev kakovosti zraka

V Mariboru so trenutno nameščene tri merilne postaje za spremljanje kakovosti zraka, na mestih Maribor-Center (ARSO), Krekova/Tyrševa ter na Vrbanskem platoju. Za vsa tri merilna mesta pa se lahko koncentracije onesnaževal ažurno spremljajo na spletni strani Mestne občine Maribor, za postajo Maribor Center pa še dodatno na spletni strani Agencije za okolje in prostor.

Na Ministrstvu pojasnjujejo, da je kakovost zraka v Mariboru primerljiva z drugimi mestnimi občinami na območju celinske Slovenije, pri čemer v Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano ugotavljajo, da meritve v okolici Maribora v zimskem času izkazujejo višje koncentracije, kot v samem središču mesta, kar nakazuje na to, da zunaj mest zrak v zimskem času le ni tako čist, kot se je do sedaj domnevalo.