Govorili smo z Ano Hederih iz Prava za vse, ki nam je pojasnila kaj storiti v primeru kadar vozniku nastane škoda na vozilu zaradi slabo vzdrževane ceste: »V kolikor je cesta slabo vzdrževana, lahko najdemo pravno podlago za predpostavko protipravnosti v Zakonu o cestah ali Pravilniku o vrstah vzdrževalnih del na javnih cestah in nivoju rednega vzdrževanja javnih cest. Oba določata, da morajo javne ceste biti vzdrževane na način, da je po njih možen varen promet.«.
Vprašanje odškodninske odgovornosti
Kadar vozniku nastane škoda na vozilu zaradi slabo vzdrževane ceste, se postavi vprašanje odškodninske odgovornosti in možnosti povračila nastale škode od odgovorne osebe. Da lahko govorimo o odškodninski odgovornosti, pa je, kot nam je pojasnila Hederihova, nujno, da so izpolnjene tri predpostavke: protipravno ravnanje, nastanek škode in vzročna zveza med njima.
Občina se lahko svoje odškodninske odgovornosti razbremeni
V kolikor je do škodnega dogodka prišlo iz vzroka in njegovega učinka ni bilo mogoče pričakovati, se mu izogniti ali ga odvrniti, se lahko občina svoje odškodninske odgovornosti razberemeni. Prav tako je možno upoštevati soprispevek samega oškodovanca, v kolikor bi se bilo nezgodi mogoče izogniti, na primer v primeru prehitre ali neprilagojene vožnje.
V primeru poškodbe vozila pokličite policijo
Ana Hederih svetuje, da v primeru kadar pride do poškodbe vozila v posledici slabo vzdrževane ceste, pokličete policijo, kraj dogodka fotografirate in nato naslovite odškodninski zahtevek na vzdrževalca ceste.  »V odškodninskem zahtevku je potrebno opisati sam škodni dogodek, kdaj in na kakšen način je škoda nastala in obseg škode, torej denarna protivrednost novih delov oz. storitev, ki jih je bilo v posledici škodnega dogodka potrebno opraviti.«.
Zavarovalnica oškodovancu izplača odškodnino
Slednja navadno odškodninski zahtevek posreduje zavarovalnici, pri kateri ima sklenjeno zavarovanje civilne odgovornosti. Po prevzemu zavarovalnega primera je zavarovalnica tista, ki oškodovancu izplača odškodnino, prereka morebiten soprispevek oz. zahtevek zavrne, v kolikor ta ni utemeljen.
V kolikor torej zahtevku ni ugodeno oz. mu ni ugodeno v celoti, je možno zoper občino oziroma njeno zavarovalnico, sprožiti tudi pravdni postopek. V takem primeru je potrebno biti zgolj pozoren, da ta ni mogoč v primeru dejanske sklenitve izvensodne poravnave. Postopek ni formalen in ga je mogoče voditi tudi brez zastopnika, vendar pa je pomoč veščega odvetnika velikokrat dobrodošla.
V Mariboru odprtih 46 zahtevkov
Na Nigradu so nam dejali, da ceste vzdržujejo v skladu z veljavnimi standardi, razpoložljivimi proračunskimi sredstvi ter po postavkah in potrjenih planih koncesijske pogodbe. V letu 2015 in vse do 30. maja 2016 imajo po podatkih zavarovalnice odprtih 46 zahtevkov in 36 zaključenih postopkov.