Četudi je bil Andrej Šiško, prvi mož paravojaške skupine Štajerska varda obsojen na osem mesecev zapora zaradi poziva k nasilni spremembi ustavne ureditve (sodba še ni pravnomočna), je spet aktiven. Na Lehnu na Pohorju, kot smo poročali, so namreč minulo soboto danes pripravili t. i. terensko usposabljanje 1. generacije, ki pa je, tako je zagotovil Šiško, delovala popolnoma zakonito.

Zapisana pravica in dolžnost do obrambe

Na usposabljanju so urili v tistem, kar je v socializmu po Šiškovih besedah moral znati že vsak srednješolec. »Udeležence usposabljanja urimo osnov, za katere so bili prikrajšani, ker niso imeli priložnosti, da bi bili v vojski,« je zbiranje Novakov, kot jih imenujejo v vardi, opravičeval Šiško. Dodal je: »V ustavi republike Slovenije je zapisana pravica in dolžnost do obrambe, zato se nam poraja vprašanje, kako se bodo naši državljani branili, če jih nihče ne poduči. Slovenska profesionalna vojska je dobra, ampak ni dovolj. Zato potrebujemo nekaj podobnega, kot je bila teritorialna obramba v času Jugoslavije.«

Ali Slovenija potrebuje nekakšno teritorialno obrambo?

In glede na to, da se pod krinko usposabljanja preživetja v naravi nadaljuje polvojaško usposabljanje, smo se z novinarskimi vprašanji obrnili na slovenske politične stranke, tako koalicijske kot opozicijske, in jih vprašali, ali Slovenija potrebuje nekakšno teritorialno obrambo, kot med drugim zatrjuje Šiško. Zanimalo nas je tudi, kako bi morali državni organi odreagirati v tem primeru in kako je lahko, da se dopušča polvojaško usposabljanje in novačenje v te organizirane strukture.

LMŠ: »Nadzor nad uporabo fizične sile ima na podlagi zakonodaje izključno Slovenska vojska.«

Državni organi zagotavljajo varnost podlagi pristojnosti

Jasna Ružicki iz službe za odnose z javnostmi poslanske skupine LMŠ je zapisala, da v Sloveniji imamo državne organe, ki na podlagi pristojnosti zagotavljajo varnost na območju in teritoriju Republike Slovenije. »Nadzor nad uporabo fizične sile ima na podlagi zakonodaje izključno Slovenska vojska. Vsakršen poskus paravojaških združenj, da bi si to pravico prilastili, je v nasprotju z Ustavo RS, zato je na organih pregona, da takšna združenja prepoznajo in se nanje tudi ustrezno odzovejo. V primeru t.i. Štajerske varde je bila pred meseci vzpostavljena tudi sodna praksa, epilog zgodbe pa je tudi javno znan,« je razložila Ružickijeva in nadaljevala, da je izziv na tem področju zaznala tudi Vlada RS, zato je v varnostni strategiji predvidela sprejetje strožjih ukrepov v primerih nedovoljenega paravojaškega združevanja.

SD: »Do poskusov nasilnih sprememb ustavnega reda se je sodišče že jasno opredelilo z obsodbo Andreja Šiška.«

Poskus rušitve ustavnega reda

Iz službe za odnose z javnostmi Socialnih demokratov so sporočili, da ima Republika Slovenija samo eno ustavo, samo eno policijo in samo eno vojsko. »Vsak poskus ustanavljanja in delovanja paravojsk ali drugih institucij, kot je t.i. Štajerska Varda, predstavlja poskus rušitve ustavnega reda,« so pojasnili in dodali, da se je do poskusov nasilnih sprememb ustavnega reda sodišče že jasno opredelilo z obsodbo Andreja Šiška. »Ali gre v aktualni zadevi za nezakonite aktivnosti bodo presojale za to pristojne institucije države,« še pravijo in na vprašanje, kako bi morali državni organi odreagirati v tem primeru, odgovorili, da v skladu s pristojnostmi in nalogami, ki jim jih nalagajo ustava in zakoni.

SAB: »Obsojamo nastajanje oboroženih skupin.«

Policija in vojska za javni red in varnost

Iz Stranke Alenka Bratušek (SAB) odgovarjajo, da Slovenija je varna država. »Državljani imamo po ustavi oblast in smo se odločili, da bosta v našem imenu za javni red in varnost v naši državi skrbeli policija in vojska, kar tudi učinkovito počneta. V stranki SAB zato obsojamo nastajanje oboroženih skupin. Pričakujemo, da bodo pristojni državni organi še naprej zagotavljali varnost vsem prebivalcem Slovenije in že v kali zatrli take skupine. Ne smemo dopustiti, da bi samooklicani odrešeniki z orožjem in grožnjami to spremenili,« so dodali.

DeSUS: »Ne dvomimo, da bodo državni organi tudi v tem primeru odreagirali ustrezno.«

Za varnost in obrambo državljanov zelo dobro poskrbljeno

Nadja D. Cirar, predstavnica za odnose z javnostmi v stranki DeSUS, je povedala, da Slovenija svojo varnost zagotavlja z izvajanjem varnostnih in obrambnih nalog preko policije, Slovenske vojske in Uprave za zaščito in reševanje RS, ki jih sestavljajo poklicne in prostovoljne enote, med katerimi zagotovo ni t.i. Štajerske varde. »Poleg tega je v Sloveniji za varnost in obrambo državljanov zelo dobro poskrbljeno, kar omenjene institucije ter organi zagotavljajo prav z nenehnim izobraževanjem in s poklicnim usposabljanjem,« je razložila Cirarjeva in nadaljevala, da po njihovem mnenju gre za samooklicano skupino posameznikov, ki temelji vse prej kot na pridobivanju znanj in veščin za preživetje v naravi. »’Prikrajšani’ člani te skupine imajo možnost, da svojo željo po vojaščini uresničijo kot vojaki Slovenske vojske ali pogodbeni rezervisti oziroma se vključijo v druge oblike prostovoljnega sodelovanja pri zagotavljanju varnosti ter zaščite in reševanja. Njihova pretveza, da gre za usposabljanje za preživetje v naravi ter izobraževanje za obrambo države, je naravnost prozorna, zato se nikakor ne moremo strinjati, da so takšne oblike združevanja potrebne in dopustne za zagotavljanje varnosti v naši državi. Zato ne dvomimo, da bodo državni organi tudi v tem primeru odreagirali ustrezno, skladno s svojimi pooblastili z namenom zagotavljanja varnosti v RS,« je sklenila Cirarjeva.