Na otoku sredi Mure v kraju Ceršak stoji kompostarna v lasti družbe Kogal, ki že leta povzroča sive lase krajanom, saj se iz nje širi neznosen smrad, ki ga, predvsem v toplejših mesecih, spremlja neopisljivo število muh. Krajanom je dovolj tega, da njihove pritožbe zmeraj znova naletijo na gluha ušesa institucij. Zato so se krajani združeni v Civilni iniciativi proti kompostarni, v kateri je ob reki Muri deponirano kar 36 tisoč ton komposta odločili izraziti svoje nezadovoljstvo z javnim shodom, ki bo jutri ob 17. uri v Ceršaku.
Civilna iniciativa zahteva odvzem okoljevarstvenega dovoljenja
Marija Janžek, vodja Civilne iniciative proti kompostarni, je za osrednji mariborski spletni medij Maribor24.si povedala, da so od vsega začetka zahtevali revizijo okoljevarstvenih postopkov. »Trdimo namreč, da ne dela v skladu z okoljevarstvenim dovoljenjem in to bi v bistvu moralo pripeljati od odvzema tega dovoljenja in zaprtja kompostarne,« je dejala Janžkova in nadaljevala, da so istočasno zahtevali presojo vpliva na okolje oziroma posledic vplivov na okolje, ki so nevzdržni. Ne samo zaradi smradu ali muh, dodaja: «Lokacija je dobesedno tudi na črpališču vodnega zajetja za občini Pesnica in Šentilj.«
V civilni iniciativi so doslej poskušali reševati ta problem z vsemi pravnimi sredstvi, še pravi Janžkova. »Obrnili smo se na ministrstvo in vse inšpekcijske službe ter nič kaj dosegli. V torek smo obiskali ministra, ki nam je obljubil, da si bo situacijo v kratkem ogledal, ter da bodo revidirali okoljevarstveno dovoljenje, ki bi ga po zakonu iz leta 2016 že morali,« je razložila sogovornica in sklenila, da pravna država po njihovem prepričanju nikakor ne deluje. Iz tega razloga so se odločili za javno shod, s katerim želijo pritisniti na tiste, ki odločajo o tej zadevi, prav tako pa tudi lastnika kompostarne.
Župan zahteva da se kompostarna zapre
Občina Šentilj že od začetka prejšnjega mandata, pod vodstvom župana mag. Štefana Žvaba, izvajala aktivnosti, da bi se prebivalcem Ceršaka zagotovilo zdravo okolje in delovanje kompostarne omejili na delovanje v skladu s predpisi. V nasprotnem primeru se mora kompostarna zapreti in zagotoviti odvoz komposta. Lastnika kompostarne so na občini že večkrat pozvali, da zagotovi ustrezno delovanje kompostarne, ki ne bo tako močno obremenjevalo okolja in krajanov. Občinska uprava je že pred časom, izmed ostalih aktivnosti, od štirih pristojnih inšpekcij zahtevala, da opravijo pregled delovanja kompostarne in ugotovijo skladnost delovanja z okoljskimi predpisi. Občina Šentilj si bo še naprej prizadevala pri državi oz. pristojnem ministrstvu doseči, da se preverijo vsa okoljska dovoljenja, ki jih je kompostarna pridobila in ustrezno ukrepa z odvzemom, saj je očitno, da kompostarna preko vsake mere obremenjuje okolje in prebivalce v Ceršaku.
Mag. Štefan Žvab, župan občine Šentilj: »Občina je naredila vse, kar je bilo v njeni moči, pozivala inšpekcije, najela odvetniško pisarno za pomoč civilni iniciativi. Zato občina Šentilj pričakuje od države, ki je izdala dovoljenje za kompostarno, da tudi zagotovi, da se bodo pogoji za to dovoljenje spoštovali. Ker se pogoji očitno ne spoštujejo, pričakujemo da država končno ustrezno ukrepa in zagotovi zdravo okolje za krajane Ceršaka in zapre kompostarno.«