Društvo za kronično vnetno črevesno bolezen je v petek, 17. novembra, v Rogaški Slatini za najlepša in najbolj urejena javna stranišča v tem letu razglasilo javna stranišča v občini Bled. V kategoriji bencinskih servisov pa je najboljšo oceno prejelo javno stranišče na počivališču Petrol Starine ob dolenjski avtocesti v smeri Hrvaške, so sporočili iz društva. Člani komisije društva so v teku leta prevozili več kot 4500 kilometrov ter pregledali in ocenili več kot 130 lokacij javnih stranišč po vsej Sloveniji.

Mariboru straniščna metlica za najslabše urejena javna stranišča

Ocenili so javna stranišča v 75 občinah in na 54 bencinskih servisih ob avtocestah v Sloveniji. Komisija je ocenjevala dostopnost, urejenost, označenost dostopa, število sanitarij, sanitarije za invalide, opremo in higienski material. Mestna občina Maribor je po ocenjevalnih kriterijih dosegla skupno, najslabšo oceno, 3,24 in s tem prejela straniščno metlico za najslabše urejena javna stranišča.

V Mariboru so preverili pet javnih stranišč, v Mestnem parku za Akvarijem – terarijem in v neposredni bližini otroških igral, pod Turistično-informacijskim centrom, na Mariborski tržnici na Vodnikovem trgu ter v Magdalenskem parku. Vsem sanitarijem je skupno, da je uporaba brezplačna in sta na voljo tako moški, kot tudi ženski del. Samo eno stranišče, za Akvarijem – terarijem, je namenjeno invalidnim osebam, medtem ko ostala stranišča nimajo posebej namenjenega stranišča.

Vsa stranišča in dostop do njih so označeni na stavbi, kot tudi razvidni v turistični karti mesta in na INFO-točki. Vsa javna stranišča so odprta od ponedeljka do nedelje, v večini od jutra do večera, stranišče na Mariborski tržnici pa je odprto le do 13. oz. 14. ure.

“Naj javno stranišče” že od leta 2009

Akcijo “Naj javno stranišče” so leta 2009 pričeli v Društvu za kronično vnetno črevesno bolezen, znano tudi kot Chronova bolezen. Gre za imunsko pogojeno bolezen, ki povzroča vnetje črevesa ali celotne prebavne cevi. V Sloveniji je obolelih okoli 7 tisoč ljudi, pojavnost bolezni pa narašča tudi pri otrocih. Najpogostejše težave, ki spremljajo bolnike, so odvajanje mehkejšega blata, bolečine v trebuhu, krči in nujni, pogosti in hitri pozivi na blato.

Oboleli morajo na stranišče tudi do 30-krat dnevno in zato potrebujejo stalen ter hiter dostop do stranišč, kjerkoli. V društvu opozarjajo na ovire pri dostopu do javnih sanitarnih prostorov, javnost ozaveščajo o pomenu stranišč ter hkrati informirajo člane in širšo javnost, kje v obiskanih mestih in na bencinskih servisi je možnost dostopa do stranišč. Pri ocenjevanju stranišč na bencinskih servisih ob avtocestah še vedno ugotavljajo, da so med bolj čistimi tista, v katerih je ves čas prisotna čistilka. Prav tako je vedno več Petrolovih plačljivih stranišč, kar osebam iz društva močno oteži dostop do stranišča. Prav zaradi tega so iz Zdravniške zbornice Slovenije akciji namenili pismo podpore.

Kar 39 občin še vedno brez javnih stranišč, Ljubljana z enim manj

Predsednica ocenjevalne komisije Petra Leskovšek Lasetzky je v biltenu akcije zapisala, da ima javna stranišča od skupno 75 obiskanih občin 36 občin. Občine Kranjska Gora, Laško in Sevnica v preteklosti javnih stranišč niso imele in so jih zgradile letos, Ljubljana pa ima eno lokacijo z javnim straniščem manj kot v preteklosti. Pri ostalih občinah sprememb ni bilo. 39 občin javnih stranišč nima. Tem bodo za spodbudo pri gradnji podelili zidak in jim svetovali, naj javna stranišča uredijo, saj so še kako pomembna.