Projekt Mariborske socialne trgovine Sotra, se je zaključil lanskega avgusta. Delno je bil financiran s strani EU in sicer iz Evropskega socialnega sklada kot tudi z Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. 
Trenutno se financirajo izključno iz naslova opravljanja dejavnosti, kar jim, kot priznava direktorica Sotre, Iva Poropat, predstavlja veliko težav. »Nemogoče je, da bi lahko bili konkurenčni ostalim trgovcem, saj je naša trgovina namenjena socialno šibkim, ki imajo tako nizke dohodke, da se komaj prebijajo iz meseca v mesec,« pove.
Potrebna sredstva za strokovno podporo, zaposleni tri ljudje iz ranljivih skupin
Poropatova meni, da bi bilo v obdobju vsaj prvih pet let, za vsa socialna podjetja, ki so najverjetneje v podobni ekonomski stiski kot oni, potrebno zagotoviti sredstva za strokovno podporo zaposlenim, saj od njih v tej fazi ni možno pričakovati samostojnosti.
Le-ti se bi lahko vključili v zahtevnejša dela šele potem, ko bodo osvojili osnovne delovne procese, zaradi svojih prikrajšanosti, zaradi katerih so tudi bili umeščeni v ranljive skupine pa je to dolgotrajno in zahtevno delo.
Potrebne več podpore
Želijo si, da bi država imela več posluha za ustvarjanje podpornega okolja, za kar so potrebni ustreznejša zakonodaja, različne finančne spodbude ter večja dostopnost ter odprtost ustreznih institucij. Več podpore si želijo tudi v lokalnem okolju.
V tujini trgovine izdelke donirajo
Kot nam pove Poropatova, v tujini socialne trgovine ostalim trgovinam niso konkurenca, temveč priložnost za širitev pozitivne podobe, zato jim blago donirajo, na ta način pa se »znebijo« presežnih in nekurantnih zalog in znižajo stroške uničenja. Posledično s tem omogočajo socialnim trgovinam ustvarjanje minimalnega zaslužka, ki zadošča za pokritje stroškov poslovanja.
V prodajalni okoli 150 kupcev dnevno
Ob izplačilu pokojnin, različnih socialnih pomoči in otroških dodatkih je kupcev lahko tudi do 300. Kupujejo pretežno izdelke, ki so nujno potrebni kot so: kruh, mleko, moka, sladkor, mesni izdelki, pralna in negovalna sredstva.
»Nekateri od njih imajo ko poplačajo položnice za hrano na razpolago manj kot 50 EUR na mesec, zato si lahko predstavljate, da so stiske teh ljudi resnično velike.«. Velikokrat jim na pomoč priskočijo različne humanitarne organizacije, kot je humanitarna organizacija UP-ornik, ki pri njih kupi darilne bone in jih razdeli med tiste ljudi, ki se k njim obrnejo po pomoč.