Humanitarček je startal z novim projektom, ki ga je rodila prva koronakriza spomladi. Tedaj je, kot povedo v Humanitarčku, zaradi prekomernega paničnega nakupovanja začelo primanjkovati kvasa za najranljivejše. Društvu je takrat na pomoč priskočila Anita Šumer s svojim Rudlom. Gre za drožni nastavek v pol suhi obliki. Z njeno pomočjo so za starostnike pripravili preproste recepte in jih spodbujali k vzdrževanju drožnega nastavka.

Sredstva namenjena nakupu toplih obrokov

»Tako smo ob mentorstvu Anite Šumer pripravili knjižico zgodb, ki se prepletajo z recepti #vid in profesionalnimi recepti drožomanske mojstrice Anite. Samo za ta namen pa je Anita pripravila omejeno izdajo – izvornega Rudla.  Sredstva bodo namenjena nakupu toplih obrokov – v sklopu #projektVida.«

Rudli so na voljo z današnjim dnem po ceni 12 evrov. S paketkom boste nekomu omogočili tople obroke. V zameno boste prejeli »knjižico« iz prve roke, ter čisto svoje droži – imenovane Rudl.

»Na začetku nas je bilo precej strah, kako bodo sprejeli to alternativo. A se je izkazalo, da so se predvsem starostnice z drožmi spoprijateljile bistveno hitreje, kot smo mislili. Saj so jih po večini poznale iz svoje mladosti,« nam je povedala Ninna Kozorog, predsednica društva in aktualna Slovenka leta. Dodala je: »Utopično je pričakovati, da bodo vsi spekli popolne hlebce. Daleč od tega. Jih pa – tudi fante, spodbujamo, da skrbijo za njih. Tako se zamotijo, imajo rutino. Marsikateri moški si zna sedaj z njim speči super šmorn. Pogosto pa jih spodbujamo, da naj za sam nastavek skrbijo, me pa spečemo kruh.«

Ker je stiska starostnikov na zimo še toliko bolj občutna, so se odločili, da del zgodbe delijo s celotno Slovenijo. Zgodbo, ki so jo delili z nami, objavljamo v celoti.

Marca, ko je bila korona so mi iz Humanitarčka poslala enega Rudla. Je rekla, da je domač kvas. Takrat je bila korona, me je basalo za evre, pa še v trgovino se ni smelo it. Pa celo vrečo moke iz mlina, jajc so mi dali pred vrata. Fejst ljudje so. Sem pa si mislila, da se ji je čisto »obrnilo«s to vrečko, ko je gor pisalo Rudl. Pa sem se spomnila, da je moja mama nekaj takega delala. Je rekla, da naj spečem kaj, ko Mihec pride, pa mi je še orehe dala, da ko bo imel rojstni dan. Je rekla, da mu naj dam kruh za »kcuj«.

Sem si cel hladilnik popacala s to mišungo, samo potem pa sem po navodilih delala. Sem si dva naredila, enega Rudla in enega Mihovčka, za Mikove kruhe. Mu orehe noter zamešam, ma rad. Če bi mi kateri bek prišel. Tako je bil vesel, ko sem mu prvič dala. Ni bil »bohvekaj« ta hlebec, samo je pa dišal. Je rekel Mihec, da je taboljši. Pa zdaj je kar šlo. Zdaj dobim moko vsaki mesec, pa lepo hranim Mihovčka in Rudlčka. Včasih spečem še kak šmorn. Pa letos bom spekla še za brezdomce, so mu v društvu obljubili, da bomo naredili nekaj še za njih. Pa da naj recepte napišem, da se še kdo nauči. Sem rekla, da so »na glavo obrnjeni«. Pa je rekel Mihec, da to bojo meli še drugi radi. Mihčov kruhek.

Paketek lahko naročite TUKAJ.