Grad Viltuš, ki velja za enega najbolj romantičnih gradov na Slovenskem, je ministrstvo za kulturo v preteklosti poskušalo večkrat prodati, nazadnje z izklicno ceno 770.000 evrov, a kupca ni bilo. Zato ga bo, ko bo denar, poskušalo obnoviti in nato poiskati upravljavca, ki bo gradu dal novo vsebino.
Ključe od gradu ima Turistično društvo Selnica ob Dravi, ki je pred dvema letoma dobilo od ministrstva dovoljenje za urejanje grajskega parka. Ta je bil v času zasaditve v začetku 20. stoletja eden najlepših tovrstnih vrtov.
Člani društva so s pomočjo prostovoljcev očistili prej močno zanemarjeno okolico gradu in takšno podobo nameravajo vzdrževati tudi v prihodnje, za karkoli drugega pa bi bil potreben večji finančni vložek.
Notranjost gradu je danes izropana
Notranjost gradu, ki ga je leta 1625 zgradil Vid Žiga Herberstein, slovel pa je po marmornih kaminih, kiparskih delih in rezljanih lesenih stropih, je danes večinoma izropana. Večina oken in vrat je zazidanih, čeprav je statično objekt po besedah vodje mariborskega Zavoda za varstvo kulturne dediščine Srečka Štajnbaherja varen, saj so vse potencialno nevarne strope podprli s stebri.
Bo pa treba nujno očistiti lesno gobo, ki se razrašča po objektu. Kot so za STA povedali na ministrstvu za kulturo, bodo še letos pridobili izvedenska mnenja za sanacijo in na podlagi teh naj bi se odločili za nadaljnje korake. Koliko bo to stalo, tako še ne znajo povedati. “Ministrstvo za kulturo trenutno skrbi za nujna vzdrževalna dela v gradu in parku skladno z razpoložljivimi proračunskimi sredstvi,” so še dodali.
Končno podobo je dvorec dobil v drugi polovici 19. stoletja
V tistem času naj bi v njem na povabilo viltuškega grofa Eduarda Lannoya spal celo madžarski skladatelj in pianist Franz Liszt. Do druge svetovne vojne je bil grad v lasti različnih plemiških družin, med vojno so bili v dvorcu gestapovski zapori, nekje do sredine 90. let prejšnjega stoletja pa dom starejših občanov. Nato pa je bila stavba zaradi dolgotrajnega denacionalizacijskega postopka prepuščena propadu.
Na občini Selnica ob Dravi, kamor grad spada, si želijo, da bi dvorec znova zaživel, a sami nimajo denarja za nujno potrebna vlaganja. V preteklosti se je sicer zvrstilo veliko idej o možni novi namembnosti gradu. Med drugim se je govorilo o ureditvi prestižnega hotela ali da bi ga predali v uporabo gostinski šoli, a dlje od besed nobena od zamisli ni prišla.
STA