Petkovo jutro in večji del dopoldneva sta v delu naselja Dvorjane v občini Duplek minila v znamenju dima in vonja po zažganem. Razloge so domači prostovoljni gasilci razložili tudi na socialnem omrežju Facebook, kjer so zapisali, da so ob 4.40 dobili poziv o požaru kresa v Dvorjanah, ki so ga nadzirali do izgoretja.
S cisterno izvozilo 5 gasilcev
Vodja intervencije Primož Drozg, sicer gasilec Prostovoljnega gasilskega društva Dvorjane, je za osrednji mariborski spletni medij Maribor24.si povedal, da jih je o požaru obvestil regijski center za obveščanje. »Nemudoma smo izvozili s cisterno, na intervenciji, ki je trajala dobri dve uri, pa je sodelovalo 5 gasilcev,« je dodal Drozg in nadaljeval, da je bil kres ob njihovem prihodu ves v plamenih, zato ga je dobršen del že tudi zgorel. V zraku je bilo veliko dima, a zaradi nekoliko močnejšega vetra, ki ga je sproti odpihnil, dihalnih aparatov niso potrebovali. »Z vodo smo namočili predvsem okolico kresa in ogenj nekoliko omejili, da se ta ne bi še razširil. Preostalo pa nam ni nič drugega, da smo pustili, da kres zgori do konca,« je poudaril vodja intervencije.
Mitja Horvat, župan: »To početje je že preseglo neke normalne meje.«
Aktivirali tudi vaškega gradbinca
Sogovornik je v nadaljevanju intervencije poklical še direktorico občinske uprave občine Duplek Natalijo Jakopec in jo seznanil o dogodku. »Istočasno, kot sem seznanil tudi direktorico, sem aktiviral vaškega gradbinca, ki se je pripeljal z delovnim strojem in nam pomagal, da smo še pravočasno tleči del spravili na kup,« je sklenil Drozg.
Želja po pomoči občanom se je sprevrgla v nenadzorovano odlaganje
O vnovičnem požaru je seznanjen tudi župan Mitja Horvat, ki pravi, da območje skorajda nasproti dvorjanskega pokopališča ni bilo nikoli predvideno za kresovanje, ampak so ljudem pred leti zgolj želeli omogočiti in pomagati, da lahko odpadke odložijo na varnem mestu, kjer jih je moč zakuriti. »In zdaj je to početje že preseglo neke normalne meje,« je pojasnil Horvat in opomnil, da je imela občina na tem območju ves čas težave, saj so občani nenadzorovano oziroma brez kakršnegakoli dovoljenja na to mesto dovažali najrazličnejše odpadke.
»Nekdo vsako leto ta kup odpadkov zakuri, kar dejansko nima nekega pravega smisla. Tudi ljudje se v glavnem zgražajo, saj gre za precej velik kup,« je poudaril dupleški župan. V izogib nadaljnjim podobnim situacijam so na občini celo pričeli razmišljati, kaj bi ukrenili in rešili zadevo. »Kot možnost se je omenjala ograditev območja, lahko bi tudi naprosili bližnje sosede, da bi bili nekoliko bolj pozorni in tiste, ki tja brez nadzora dovažajo odpadke, tudi fotografirajo. Ta zadeva je namreč zrela za inšpekcijske službe,« je pojasnil Horvat in nadaljeval, da so se še v četrtek pogovarjali, če bi kdo želel ta kup zmleti za biomaso, a jim tega dne še ni uspelo nikogar prepričati, v petek pa so bili že prepozni.
Domačinov požar niti več ne preseneča
Sicer pa ima zgodba o namernem požiganju »dvorjanskega kresa« že dolgo brado. Nekaj zadnjih let, potem ko tamkajšnji vaščani pogosto pridno dovažajo najrazličnejše vejevje in druge gorljive odpadke, pred praznikom dela velik kup vselej zagori. In kot pravijo ljudje, jih slednje več niti ne preseneča in kaj drugega kot večji kup pepela ob koncu meseca aprila niti ne pričakujejo.