Že dlje časa v Mariboru deluje Iniciativa Mestni Zbor, kjer se zbirajo prebivalci različnih Mestnih četrti in Krajevnih skupnosti. Na nedavnem sestanku v Novi vasi so ponovno odprli temo taborske tržnice, ki že dlje časa žalostno propada, okoliški prebivalci pa si želijo, da bi le-ta oživela.
Taborska tržnica, ki se nahaja v Novi vasi je slabo obiskana, večina ljudi sploh ne ve, da le-ta še vedno obratuje. Funkcionirati je pričela že leta 1988. Okolje tržnice je slabo urejeno, zato daje zapuščen videz. Če je nekoč bila v celoti zasedena, lahko sedaj govorimo o popolnoma drugačni zgodbi. Snaga je zadolžena za vzdrževanje tržnice, MOM za investicije, a le-ta obnove v proračunu nima.
Dvigalo je velika želja, a ga verjetno ne bo
Obiskovalci opažajo, da je tržnica prazna ter ne živi, kot bi morala, hladilnice in lokalni so prazni, starejši, ki jih je naokoli veliko, pa imajo težave z dostopom. Zato so že pred časom na svet MČ naslovili problematiko ter ponudili delno rešitev, vgraditev dvigala. Nekateri posamezniki iniciative so se na sestanku strinjali, da tržnica brez dvigala ne more funkcionirati. A kot pravijo na Mestni občini Maribor, da so s predlogom o dvigalu seznanjeni.
“Te investicije nismo planirali, predvsem zaradi možnega vandalizma. Prav tako je vprašljivo, če bi bila glede na obiskanost investicija smotrna,” so za Maribor24.si sporočili iz mariborske občine. Medtem pa iz MČ Nova vas sporočajo, da umestitve dvigala, kot tudi drugih zadanih aktivnosti, ne bodo opustili niti v novem mandatu, “z novo imenovano komisijo za komunalne dejavnosti v MČ Nova vas, ki bo potrjena s strani sveta mestne četrti v februarju”
Nove obiskovalce pritegnejo zanimive vsebine, branjevke večji obisk in tako se zavrti krog
In tako se vse vrnemo k tržnici in njenemu obisku, ali ni bilo dovolj ponudbe, ali ni bilo dovolj obiska, ali je bila prej kokoš ali jajce? Vsekakor si okoliški prebivalci želijo, da bi tržnica bolj zaživela, a očitno v Mariboru tržnice niso na prioritetnem seznamu. Skozi čas so si tak MČ Nova vas, kot MOM in Snaga prizadevali za lepši izgled tržnice.
“Ker je bila zelo zanemarjena smo pristopili prvo k rednemu vzdrževanju in kasneje k manjšim investicijam, oprali vsa cvetlična korita, pobarvali kovinske ograje, postavili koše za smeti, pobarvali nekaj sten, v lanskem letu pa preplastili plato,” povedo v MČ Nova vas. Preteklo leto je bil saniran tudi del platoja na tržnici. “Narejena je bila nova preplastitev celotnega parkirišča oz. dovoza na tržnici, tako da MOM v skladu z razpoložljivimi sredstvi vlaga tudi v to lokacijo,” so sporočili iz MOM.
A kot pravijo tudi pri Snagi, je taborska tržnica enako pomembna, kot druge majhne tržnice po mestu. Kljub temu, da MOM v zadnjem času ni investirala v druge male tržnice po mestu, so le-te, z veliko volje okoliških prebivalcem kljub temu zaživele. “Lokacija se ne meri samo po višini vlaganj v osnovna sredstva, ampak je za življenje na tržnici pomemben predvsem angažma tistih, ki želijo s to tržnico živeti,” povedo na občini ter dodajajo, da predvsem nove in zanimive vsebine pritegnejo tako obiskovalce, kot tudi prodajalce.
S povezovanjem lahko taborska tržnica ponovi uspeh male tržnice na Kidričevem trgu
Odličen primer tega sta tako mala tržnica na Kidričevem trgu, kot tista na Dominkuševi v centru mesta. V obeh primerih so se angažirali lokalni prebivalci ter poskrbeli, da sta tržnici zaživeli. “Tržnica Tabor živi predvsem ob sobotah. Že v preteklosti smo imeli poskuse obogatiti ponudbo prodaje lokalnih izdelkov z degustacijami in drugimi, z živili povezanimi dogodki. A kot je pokazal primer tržnice na Kidričevem trgu, se mora tem pobudam priključiti tudi lokalno prebivalstvo,” so mnenja pri Snagi ter dodajajo, da lahko samo tako projekt oživitve dejansko tudi prinese rezultate.
“Veseli smo, da pobude prihajajo in da imamo primer dobre prakse iz tržnice na Kidričevem trgu, ki je zares dober vzorec pozitivnega preobrata, do katerega pride, ko se povežejo mestna četrt, občina in koncesionar.”
V Mariboru najbolj živi osrednja tržnica v središču mesta
Trenutno v Mariboru najbolj živi osrednja mariborska tržnica, ki sicer še vedno čaka na svojo že tako dolgo obljubljeno streho. V obdobjih, ko je ponudbe največ in se ponujajo najrazličnejši proizvodi, je na tržnici tudi več kot 250 ponudnikov. Na taborski tržnici jih je ponavadi okoli 20. A kot opažajo okoliški prebivalci, veliko ponudnikov še vedno prodaja iz avtomobilov na trgih in pločnikih. Je za to kriva previsoka najemnina, ali ponovno slab obisk tržnice?
Tržnica izziv za študente arhitekture?
Okoliški prebivalci si v prvi vrsti tako prizadevajo, da bi naredili tržnico prijaznejšo, atraktivnejšo in zanimivejšo. Zavedajo se, da je tržnica velikega pomena ter lahko s svojimi ploščadmi in podhodi postane tudi zanimiva študentom arhitekture, ki lahko tržnico vidijo kot krajinski izziv. Vsi pa se zavedajo, da je potrebno stopiti skupaj in nekaj narediti. Okoliški prebivalci se tako pogovarjajo tudi o simboličnih cenah najema prostorov, ki sedaj samevajo in počasi propadajo.
V prvi vrsti so potrebne dodatne vsebine ter širša ponudba ob določenih terminih. “Želimo si, da tržnice postanejo mesto druženja, to pa zahteva dodatne vsebine, ki presegajo prodajo pridelkov,” še povedo pri Snagi. In če je uspelo malima tržnicama na Kidričevem trgu ter Dominkuševi, morda svetla prihodnost čaka tudi taborsko tržnico.