V zadnjih dneh je tudi v Mariboru moč opaziti roje letečih mravelj, ki jih lahko vidimo predvsem ob cestah in drevesih. Obrnili smo se na prof. dr. Dušan Devetaka iz oddelka za biologijo Univerze v Mariboru. Ta nam je dejal, da gre za roje mravelj, ki se parijo ter da gre za povsem običajen pojav. En roj lahko sestavlja na tisoče mravelj.

Pri rojenju samci in samice poletijo

Pri mravljah razlikujemo krilate samce in samice in nekrilate osebke – delavke. Delavke so dejansko samice, ki spolno ne dozorijo,” opisuje Devetak in doda, da je rojenje takšen pojav, kjer samci in samice poletijo. V tem primeru pravimo, da oblikujejo roj ali roje. Med rojenjem samčki oplodijo samičke. “Nato se kmalu spustijo na tla, kjer samček kmalu pogine. Samička odvrže krila in začne iskati primerno mesto za gnezdo,” še doda Devetak ter pojasni, da nato samica prične z leženjem jajčec.

Suša je letos rojenje zaustavila

Dr. Tomi Trilar, vodja Kustodiata za nevretenčarje v Prirodoslovnem muzeju Slovenije nam je povedal, da vsaka vrsta roji v svojem času. Nekatere mravlje rojijo takoj po tem, ko se konča zima, nekatere spomladi, spet druge pozno poleti. “Letos je suša rojenje zaustavila, zato mravlje čez poletje niso rojile. Ko je padel prvi dež pa so začele rojiti vse naenkrat. To rojenje se sicer raztegne na dlje časa, zato tega ne opazimo tako masovno. Tokrat so zgleda po tem, ko je padel dež pohitele in začele rojiti.”