Mariborska knjižnica je druga največja splošna knjižnica v Sloveniji in svojo dejavnost namenja najširši javnosti. Z brezplačnimi storitvami, dostopi za invalide in servisi za ljudi s posebnimi potrebami zagotavlja demokratično javno službo, dostopno vsem, ne glede na starost, izobrazbo, status, narodnost. Kot del svetovnega spleta in vzajemnega kataloga daje uporabnikom skoraj neomejene možnosti dostopa do informacij, znanja in kulture v najširšem pomenu. S tem pomaga občanom do polnejšega življenja in aktivnejšega vključevanja v družbo.

Dotrajani prostori in problematika prostorov knjižnice

V skoraj 70- tih letih svojega delovanja je Mariborska knjižnica izgradila široko razvejano knjižnično mrežo. Pri razvijanju svoje mreže pa je največkrat naletela na težavo s prostori. Prostori so že bili, a nikoli relevantni potrebam storitev, ki jih opravlja knjižnica. Reševanje prostorske problematike je postalo za Mariborsko knjižnico temeljno razvojno vprašanje in pomemben zaviralni element njenega razvoja.

Zaradi dotrajanih prostorov na Rotovškem trgu 1 in 2 ter prostorske problematike v prostorih knjižnice Tabor, zmanjkuje prostora za osnovno dejavnost, prav tako pa ni več moč zagotoviti varnosti v stavbah. Zato je obnova oz. preselitev Mariborske knjižnice nujna. O njeni usodi bodo na prihodnji mestni seji odločali mestni svetniki, mariborska občina pa je sedaj razkrila kako bi naj stavba knjižnice dejansko izgledala.

Z nakupom ter dokončanjem objekta Centrum bo občina pridobila reprezentančen objekt ter zagotovila ustrezne prostorske pogoje za izvajanje celovite knjižnične dejavnosti na območju Rotovža, Tabora in okolice.

Z novo lokacijo do funkcionalnih prostorov

Lokacija nove osrednje Mariborske knjižnice bo omogočala dobro komunikacijo s centrom mesta in njegovo okolico. Stavba, ki je locirana na južnem ustju Trga Leona Štuklja je dobro dostopna, saj se v njeni neposredni bližini nahajajo avtobusne postaje, javne parkirne površine in dve garažni hiši, poleg tega njena lokacija omogoča dobro vpenjanje v mrežo ustanov v javni funkciji ter izobraževalnih ustanov, lociranih v bližini.

Vsi notranji prostori bodo med seboj funkcionalno povezani, zasnovani bodo kar se da udobno in transparentno brez vizualnih in grajenih ovir, med seboj pa se bodo navezovali s kratkimi in preglednimi komunikacijami, tako da bodo primerni za uporabnike in zaposlene.

Glavni vhod v knjižnico je predviden iz severovzhodnega roba Trga Leona Štuklja, skozi vhodni vetrolov do odprte in zračne vhodne avle s centralnim pultom za izposojo in tovornim dvigalom. V bližini avle bosta umeščena stopnišče in dvigalo za uporabnike,  ki bosta povezovala vse etaže objekta.

Še kdo sploh hodi v knjižnico? Seveda!

Mariborska knjižnica je v letu 2017 imela 31.803 članov ter zabeleženih 964.754 obiskov, od tega 574.168 fizičnih obiskov in 390.599 virtualnih obiskov preko domače strani knjižnice. V tem letu je bilo izposojenih 1.633.910 enot knjižničnega gradiva.

Več o novi knjižnici in njenem financiranju si lahko preberete tukaj.