Pred časom smo poročali, da populacija šakalov po številu eksponentno raste in se prostorsko hitro širi, tako v Sloveniji kot sosednjih državah. Tudi na Štajerskem ljudje opažajo vedno več šakalov. »Obstaja velika verjetnost, da se bo šakal v večji številčnosti začel pojavljati tudi v bližnji okolici Maribora,« je za nas tedaj povedal dr. Boštjan Pokorny, dekan Visoke šole za varstvo okolja iz Velenja. Šakali so v bistvu tesno povezani s človekom, zato jih je vse več v bližini naselij. »So hitro prilagodljiva vrsta, ki je profitirala z aktivnostjo ljudi. Zato zanje kmetijska in pol-urbana krajina predstavljata prednost.«

Po tem, ko so jih opazili v Šentilju, se je tokrat iz Dupleka, natančneje iz Zimice, oglasil nekdanji mariborski župan Franc Kangler, ki je zapisal: »V teh dneh sta mi izginila dva prašička. Nastavil sem kamero. In koga sem ujel? Saj to ni res, pa je. Šakal. A bomo še s Šakalom imeli težave?«

Ali so šakali kot vrsta nevarni?

Šakali so nenevarni ljudem, napadi na človeka še niso zabeleženi. Veliko večji problem lahko predstavljajo križanci med šakali in psi, pa ne zaradi svoje nevarnosti, temveč tako imenovanega »genetskega onesnaženja« populacij šakalov in spremenjenih bioloških ter vedenjskih značilnosti (na primer manjši strah pred ljudmi, večja razmnoževalna sposobnost). Ponekod, kjer so populacijske gostote šakalov zelo velike (Srbija, Bolgarija, Madžarska, Hrvaška) lovci beležijo tudi drastičen upad številčnosti srnjadi in veliko zmanjšanje prirastka damjakov. Ali so za to res krivi šakali ali pa morda kakšni drugi dejavniki, pa zaenkrat ostaja neodgovorjeno vprašanje. Več najdete TUKAJ.