V mestnih središčih je v zadnjih letih moč opaziti čedalje več občanov, ki se bodisi na povodcih ali prosto sprehajajo s svojimi štirinožci. Slednje lahko moti marsikoga, še posebej, ko  lastniki želijo žival razgibati in mu včasih na nekaterih območjih preprosto dovolijo, da se žival nekoliko oddalji.

Maribor tukaj ni izjema, kjer pa sicer imajo na voljo posebne koše za pasje iztrebke, vendar ne posebnih ograjenih območij oziroma pasjih parkov, kjer bi se lahko psi brez povodcev tudi prosto gibali, vodniki pa imajo v tem času na voljo še klopi za sedenje ter koše za smeti in pasje iztrebke.

V Mariboru premalo za izdajo gradbenega dovoljenja

Brez slabe vesti je moč trditi, Maribor na tem področju za ostalimi slovenskimi mesti še vedno precej zaostaja, saj nima ustreznega pasjega parka. Kot predvideno območje za ureditev pasjega parka v mestu se sicer omenja parcela ob Vojašnici generala Maistra in je zanjo zavod za urbanizem, ki je odgovoren za dokumentacijo, v imenu Mestne občine Maribor že leta 2018 podal vlogo za izdajo gradbenega dovoljenja za nezahtevni objekt, a so nastopile težave. Za omenjeno parcelo so namreč pridobili dopis z Ministrstva za obrambo RS, ki jim sicer dovoljuje uporabo zemljišča, a to ne zadostuje za izdajo gradbenega dovoljenja.

Svetniki niso potrdili izvedbe prvega pasjega parka

Idejna zasnova pasjega parka, kot smo poročali, naj bi bila že nekaj časa narejena, kar je na oktobrski seji mestnega sveta opozorila Tjaša Gojkovič z Liste kolesarjev in peščev, a se ni spremenilo še nič.

Ministrstvo za obrambo RS sicer dovoljuje uporabo zemljišča ob Vojašnici generala Maistra, a to naj ne bi zadostovalo za izdajo gradbenega dovoljenja.

Iz Urada za komunalno, promet in prostor so Gojkovičevi v začetku lanskega leta odgovorili, da sta pridobitev gradbenega dovoljenja in izgradnja pasjega parka predvidena v letu 2019, vendar so informacijo kasneje dopolnili: »Izvedba prvega pasjega parka ni bila potrjena v proračunu za leto 2019.« Gojkovičeva je takrat še poudarila, da izvedba pasjega parka sploh ni povezana z visokimi finančnimi vložki in ravno zato se ji zdi nerazumljivo, da ga Maribor  še nima.

Na Taboru že “Plac za druženje”

Sicer pa si v Mariboru nekateri več kot očitno želijo pasji park, saj je med Fochevo in Beograjsko  in Dalmatinsko ulico že nastal urejen ter ograjen prostor za prosto gibanje psov, ki ga uporabljajo bližnji stanovalci, da lahko svoje ljubljenčke izpustijo s povodcev. Na vratih so izobesili tudi opozorilo, ki obiskovalce seznanja, da vstopajo na t. i. Plac za druženje, kamor so na lastno odgovornost dobrodošli vsi, tako majhni kot veliki kužki.

V Rušah ustavitev projekta zaradi stanovalcev

S projektom vzpostavitve pasjega parka so v lanskem letu pričeli tudi v občini Ruše, saj so že bili v fazi pridobivanja potrebnih dovoljenj in soglasij za območje v ožjem delu Ruš, ob Šarhovi poti. Ideja je bila, da bi se razprostiral na dobrih 1000 kvadratnih metrih površine, ki bi bila ograjena in označena ter opremljena s vso potrebno infrastrukturo – klopi, pitniki za vodo in koši.

A tovrstna ureditev je vsaj za zdaj, še daleč od uresničitve, saj naj bi občina opustila načrte zaradi nasprotovanj bližnjih stanovalcev. »Zadeva se je ustavila in iščemo novo lokacijo,« so včeraj sporočili iz urada ruške županje Urške Repolusk o ureditvi površine, ki bi jo lahko uporabljali vsi ljubitelji štirinožcev. Park bi bil odprt in namenjen vsem zunanjim uporabnikom.

Ptuj od jutri s sobnim parkom

Jutri v petek pa bo za nov pasji park po dolgoletnih prizadevanjih, kot je zapisala na socialnem omrežju tamkajšnja županja Nuška Gajšek, bogatejši na Ptuju. »Končno odpiramo prvi park za prosto sprehajanje psov na Osojnikovi ob bloku št. 21,« je med drugim zapisala županja in dodala, da obljuba dela dolg.

Vir: Facebook

 

Tamara Gajski, vodka kabineta ptujske županje, je sporočila, da je naložba znašala 16.400 evrov. »Denar so porabil za ureditev terena, okoli 3.500 evrov, namestitev klopi in košev ter tabel, največji delež pa je predstavljala panelna ograja, ki je skupaj z namestitvijo stala približno 11.000 evrov) in je narejena na način, da je premakljiva ter se lahko kadarkoli prestavi in uporabi drugje,« je pojasnila in dodala, da je ureditev površine financirala Mestna občina Ptuj, izvedle pa so jo Javne službe Ptuj.

Ideja o pasjem parku je na Ptuju stara že nekaj let, saj je podal pobudo leta 2013 takrat še kot mestni svetnik Miro Vamberger. »Zadnja tri leta je bila na predlog svetniške skupine SD zagotovljena celo postavka v proračunu in končno letos tudi realizirana,« je razložila vodja kabineta.

Ideja o pasjem parku je na Ptuju stara že nekaj let, saj je podal pobudo leta 2013 takrat še kot mestni svetnik Miro Vamberger. »Zadnja tri leta je bila na predlog svetniške skupine SD zagotovljena celo postavka v proračunu in končno letos tudi realizirana,« je razložila vodja kabineta. Površina je v lasti Podjetja za stanovanjske storitve in je bila s pogodbo dana v brezplačno uporabo Mestni občini Ptuj za namen parka za prosto sprehajanje psov. »Površina je v bodočem OPN-ju, ki se pripravlja, predvidena za izgradnjo neprofitnih stanovanj. Dogovor je, da ko bo izdano gradbeno dovoljenje za izgradnjo teh neprofitnih stanovanj, se park umakne (zato tudi takšna namestitev ograje),« je dejala in še, da je bila površina do sedaj zaraščena in ni bila v uporabi. Kosilo se je dvakrat letno, kar so okoliški stanovalci večkrat problematizirali, zato so s to potezo uredili dve stvari hkrati – uredili površino in jo namenili za pasji park. »Menimo, da je idealna, saj je na površini tudi veliko dreves, ki zagotavljajo senco tudi v vročih poletnih dneh,« je zaključila.

V Ljubljani 6 urejenih pasjih parkov

In kako je slednje urejeno v slovenski prestolnici? Na spletni strani Mestne občine Ljubljana  je razvidno, da imajo za lastnike štirinožcev na voljo šest pasjih parkov, kjer se lahko psi prosto gibljejo. Ti so v Družinskem parku Moste, ob Beblerjevem trgu, v Šmartinskem parku, v Kosezah, v Štepanjskem naselju in v Severnem parku. »Uporaba pasjih parkov je v mestni občini brezplačna, saj želimo z njimi spodbuditi do vseh prijazno sobivanje lastnikov psov, njihovih kosmatincev ter ostalih občanov,« so med drugim zapisali.