»Odlično, sedi 5,« bi lahko na kratko ocenili dijake Srednje šole za gostinstvo in turizem Maribor, ki so v četrtek popoldne na terenu opravljali del maturitetnega preizkusa 4. predmeta poklicne mature. Prireditev so pričeli pred Paviljonom v Mestnem parku z dramsko igro z naslovom Zimska pravljica in jo kasneje še kulinarično nadgradili v kleti gostišča Pri treh ribnikih.

Eni v kuhinji, drugi na terenu

Ravnatelj Dušan Erjavec je povedal, da sodelujejo dijaki zaključnih letnikov, ki se preizkušajo v kuhinji in strežbi, nekateri pa tudi na terenu. »Pri Paviljonu začnejo ‘turisti’ z animacijo oziroma vodenjem, ki bo trajalo vse do gostišča, kjer nas z večerjo pričaka stroka iz kuhanja in strežbe. V tem primeru gre za del ocene iz mature, ki je pri nas sestavljena iz treh delov (projekt, zagovor seminarske naloge in praktičnega dela),« je pojasnil Erjavec.

Dušan Erjavec: »Dijaki ves čas ustvarjali pod budnim očesom mentorjev, ki jih bodo tudi ocenili.«

Ravnatelj je razložil, do so dijaki ves čas ustvarjali pod budnim očesom mentorjev, ki jih bodo tudi ocenili in dodal, da sicer pogosto sodelujejo v različnih projektih, kot sta bila, denimo, Obraz leta v Kazinski dvorani, v Račah pa zgodba o grofih Tattenbach.

Povezali kulturni in kulinarični dogodek

V dramski igri v Mestnem parku so se predstavili dijaki 4. in 2. Letnika ter jo popestrili z glasbeno točko. Andrej Purgaj, učitelj praktičnega pouka Turizem, je povedal, da je bila Zimska pravljica ideja ravnatelja, ki so jo uresničili. »Povezala sta se del turističnega razreda in celotni zaključni letnik gostinskega razreda ter naredila skupni projekt, katerega rdeča nit je bil Mestni park in Zimska pravljica. Na temu pravljice smo povezali kulturni in kulinarični dogodek. V zgodbo smo vključili še čevljarčka, ki je rešil Maribor pred Turki in odprli zapornice pri treh ribnikih, dijaki pa so vključili še pravljične like,« je dejal Purgaj.

Andrej Purgaj: »Dramska igra na terenu je dijakom predstavljala tudi neke vrste vodenje, saj se dijaki iz smeri Turizem skozi štiriletno šolanje učijo tudi turističnega vodenja in javnega nastopanja.«

Sogovornik je nadaljeval, da je dramska igra na terenu dijakom predstavljala tudi neke vrste vodenje, saj se dijaki iz smeri Turizem skozi štiriletno šolanje učijo tudi turističnega vodenja in javnega nastopanja. »Za takšno predstavo, ki je bil tokrat v Mestnem parku, lahko rečem, da je češnja na vrhu torte, saj predstavlja vrh njihovega štiriletnega truda in dela. Pokažejo namreč vse, kar so se naučili,« je sklenil Purgaj.

Razvajanje s štirihodnim menijem

Po nadvse zanimivi in zgledno pripravljeni dramski igri ter vodenju skozi Mestni park je tudi kulinarično doživetje oziroma razvajanje v gostišču minilo na zelo visoki ravni, saj so se mladi dijaki izkazali kot pravi mojstri bodočega poklica. Goste, med katerimi so bili tudi člani Sveta zavoda šole, direktorica Zavoda za turizem Maribor Pohorje Doris Urbančič Windisch, Neva Pipan iz kabineta mariborskega župana, Marjan Vidovič, predsednik sekcije za turizem pri OOZ Maribor, profesorji šole in drugi, so namreč dijaki razvajali s štirihodnim menijem ter vrhunskimi vini iz bližnje Kalvarije in Piramide.

Tomi Podhraški, učitelj praktičnega pouka ter mentor za pripravo in izvedbo maturitetne naloge, ki zajema pripravo celotnega kulinaričnega dela, je o štirihodnem meniju povedal: »Sestavljen je bil iz predjedi, juhe, glavne jedi in sladice. Gostje so najprej okušali namaz iz prekajene postrvi z zeliščnim sponge, slanim lešnikovim drobljencem in hrenovo strnjenko, medtem ko sta bila v kremni bučni juhi kruhov čips in pena bučnega olja z bučnimi semeni. Za glavno jed smo ponudili konfirano svinjsko ribico, ki smo jo dve uri pripravljali na 56 stopinj Celzija, z zeliščno skorjo, naravno omako, korenčkovim in grahovim pirejem, skutnimi štruklji, jurčkovim souflejem in drobtinami slanine. Za sladico je bil vanilijeva strnjenka iz grškega jogurta in mus temne čokolade ter navadni drobljenec«.

Tomi Podhraški: »Dijaki so predpripravo opravili v šoli, zaključevali pa v gostišču.«

Podhraški še pravi, da so pod njegovim vodstvom vse pripravili dijaki, in sicer so predpripravo opravili v šoli, zaključevali pa v gostišču.

Velik zalogaj tudi za dijake

In kaj pravijo dijaki, ki jih gre pripisati vse zasluge za izjemen kulinarični večer? Helena Medved, dijakinja 5. letnika, je povedala, da je res šlo za kar velik zalogaj, zato so že dan prej pripravili vse sestavine, zadnji dan pa so namenili še pripravi krožnikov, poskrbeli so za delilni servis in podobno. »Največji izziv nam je zagotovo predstavljala sestava menija, ki ga je bilo potrebno uskladiti še z vini. Slednje nam je vzelo kakšen teden dni,« je dejala Medvedova. Žan Breznik, dijak 5. letnika, ki se je preizkusil v strežbi, pa pravi, da jih je bilo dovolj in so si delo razporedili. »V takšnih situacijah je pomemben dober vodja, ki smo ga imeli in naj je precej razbremenil,« je razložil Breznik in nadaljeval, da s takšnimi priložnostmi dobijo nova znanja, stkejo se tudi nova poznanstva, ki jim pomagajo v prihodnje.

Jedi navdušile goste

Gostje v kleti gostišča so po večerji nagradili dijake z bučnim aplavzom, nad »ustvarjalnostjo« dijakov pa je bil navdušen tudi ravnatelj Erjavec, ki se je vsem zahvalil za uspešno del. »Zelo smo lahko zadovoljni s prvim delom programa mature,« je sklenil.

Polna prijetnih vtisov je gostišče zapustila tudi Urbančič Windischeva, sicer tudi nekdanja dijakinja omenjene srednje šole, ki je dejala, da se še vedno spomni, da so imeli gostinci vselej zaključne izpite iz praktičnega dela, medtem ko je manjkal turistični del, saj nekoč ni bilo animacijskega dela.

Doris Urbančič Windisch: »Že sprehod skozi Mestni park je bil izjemna izkušnja in doživetje, zato je tovrstno komponiranje kuharstva in gostinstva oziroma natakarjev in turistov tisto, kar potrebuje slovenski turizem.«

»Že sprehod skozi Mestni park je bil izjemna izkušnja in doživetje, zato je po mojem tovrstno komponiranje kuharstva in gostinstva oziroma natakarjev in turistov tisto, kar potrebuje slovenski turizem. Torej, da gost doživi nekaj drugačnega in ob tem nekaj izve ter doživi,« je pojasnila Urbančič Windischeva in dodala, da v mladih zagotovo vidi precejšen potencial.

Vidovič, ki je tudi regijski koordinator gostincev in član sveta zavoda šole, pa je povedal, da je bilo vso dogajanje zares pravljično. »Tako pravljično kot se je že začelo v Mestnem parku, se je tudi nadaljevalo z večerjo,« pravi Vidovič.

Marjan Vidovič: »Že začelo pravljično in se tudi nadaljevalo s pravljično večerjo.«

Sogovornik je še dejal: »Dijaki, tudi mentorji, so dali vse od sebe. Lahko jim samo zaželim, da bodo postali vrhunski gastronomi in ostali v gostinskem poklicu.«