Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko (v nadaljevanju FERI) je v sklopu Univerze v Mariboru organizirala otvoritev novega raziskovalnega laboratorija InnoRenew. Projekt InnoRenew, ki se pod okriljem Univerze v Mariboru (UM) nahaja na FERI-ju, omogoča razvoj in tudi pripravo širokega nabora funkcionalnih, polimernih materialov ter celovito karakterizacijo ključnih uporabnih lastnosti vhodnih surovin iz razvitih produktov.

V projekt je vključenih sedem konzorcijskih partnerjev, eden izmed njih je tudi Univerza v Mariboru in partner iz Nemčije. Glavni cilj novonastalega inštituta je izboljšana, inovativna in učinkovita raba obnovljivih materialov za gradbene proizvode in materiale ter razvoj novih tehnik za kaskadno, ponovno uporabo in recikliranje lesenih izdelkov, ostankov in odpadkov.

Pomembnost slovenskih inštitucij

Prof. dr. Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru je na dogodku povedal: »Današnji dan je eden tistih, ki kaže na nujnost in pomembnost slovenskih inštitucij. Center InnoRenew je primer, ki kaže na to, da je vloga in naloga ne samo izobraževanje in temeljno raziskovanje, pač pa v je v bistveni meri pomemben tudi prenos svojega znanja v okolje. Verjamem, da bo v prihodne projekt pokazal pot, kjer bomo delali še učinkoviteje in bolje kot sedaj.«

Dekan FERI-ja, prof. dr. Gorazd Štrumberger: »Z otvoritvijo novega laboratorija InnoRenew smo postavili tudi na zemljevid raziskovalnih organizacij, ki se ukvarjajo z materiali. V laboratoriju bo mogoča karakterizacija vhodnih surovin za polimerne materiale, razvoj polimernih materialov in v končni fazi tudi karakterizacija novonastalih materialov.«

Vodja laboratorija Karin Stana Kleinschek o opremi, ki se bo uporabila v laboratoriju: »S to opremo lahko oplemenitimo bio polimere z namenom izdelave funkcionalnih materialov. Vsi imamo to nalogo v naslednjih 10-ih letih nekako izboljšati izboljšati proizvodnjo oz. proizvode, ki so ta trenutek pridobljene iz sintetičnih materialov na način, da uporabimo čim več biološko kompatibilnih oziroma bio polimerov.«

Materiali, ki bodo nadomestili plastiko

Silvo Hribernik, raziskovalec na Inštitutu za avtomatiko in sodelavec na Fakulteti za elektrotehniko, računalništvo in informatiko: »Materiale lahko zelo učinkovito transformiramo v produkte tudi za zelo tehnične aplikacije ter tako nadomestimo do zdaj uporabljeno plastiko. To so materiali, ki nam lahko dajo zelo trajnostne, zelene proizvode, ki ne bodo predstavljali bremena za okolje. Imamo en veliko segment dela, kjer razvijamo nove materiale za toplotno izolacijo, brezogljične hiše, brezogljična družba, varčevanje pri ogrevanju. Ukvarjamo se tudi s predelavo lignina, takšnih komponent lesa, za katerega še ni nekih aplikacij in iz njih razvijamo zelene kemikalije denimo nova lepila, adhezivi. Dosti delamo na funkcionalizaciji površin, konstruiramo, razvijamo tekstilne mišične senzorje za sprejemanje mišičnih aktivnosti in to tudi delamo z nekimi prevodnimi premazi. To je oprema, ki nam omogoča dosti več kot smo do zdaj lahko delali.«

Razvoj pedagoškega in raziskovalnega dela

Dogodka se je udeležil tudi državni sekretar iz Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, dr. Jernej Štromajer, ki je dejal, da projekt pomeni predvsem izboljšanje raziskovalnih potencialov, ki jih ima Mariborska univerza ter druge fakultete, ki sodelujejo pri projektu InnoRenew. Omogočajo boljšo raziskovalno in pedagoško delo na področju zelenih tehnologij, obnovljivih virov in podobno.

To bo pomagalo in gradilo boljšo znanost v Republiki Sloveniji in izboljšalo naše pogoje za raziskovalno in informacijsko dejavnost. »Nekaj raziskovalne opreme se je že nabavilo, nekaj se je še nabavlja. Vsa infrastruktura bo na voljo tako za raziskovalno, kot za pedagoško delo. S tem bomo izboljšali raziskovalno področje, povezovanje med inštitucijami ter s konkretnimi raziskavami tudi pomagali pri razvoju gospodarstva.« še dodaja Štromajer.

Projekt vreden približno 50 milijonov evrov

Vrednost opreme v laboratoriju znaša približno 2 milijona evrov, projekt pa je vreden približno 50 milijonov. V naslednjih desetih so se s projektom InnoRenew zavezali, da bodo zaposlili približno 15 novih oseb in zagotovili dodatna sredstva, ki bodo oplemenitila laboratorij. Tako naj bi čez 5 let poslovali popolnoma samostojno oz. brez pomoči kakršnikoli državnih oz. regionalnih sredstev.

Avtor: Anita Grgić