Na MMP Gruškovje je trenutno čakalna doba za izstop iz države 50 minut, če pa se vračate v Slovenijo, pa boste morali počakati okoli 30 minut, da prečkate mejo. Zastoji pa so, kot je vidno na cestnih kamerah Darsa, tudi na cestah Draženci – Podlehnik – Gruškovje.
Kot so nam pojasnili na Darsu, vsakoletne izkušnje kažejo, da je med junijem in septembrom na odseku med Mariborom in mednarodnim mejnim prehodom Gruškovje izredno povečan promet, z vrhuncem v juliju in avgustu: “Že nekaj let so prometno izredno obremenjene zlasti sobote v juliju in avgustu, ko se ponavljajo večkilometrski zastoji. Ob zastojih je mogoče pričakovati tudi nesreče, ki lahko povzročijo nekajurne zaustavitve prometa.”
Sanira se tudi most na Ptuju
Poleg tega so zaradi zapore ptujskega mostu čez Dravo in poostrenega mejnega nadzora, ki je posledica evropske uredbe, letos pričakovani zastoji na podravski avtocesti A4 v smeri proti Hrvaški. To še zlasti velja za odsek med Draženci in Gruškovjem, kjer poteka izgradnja 13-kilometrskega avtocestnega odseka.
Nekateri ukrepi, ki se izvajajo v letošnji turistični sezoni:
– S predstavniki avstrijskega upravljavca avtocest Asfinag so se na Darsu dogovorili, da elektronski portali na območju Gradca (v smeri proti Sloveniji) prikazujejo prometne vsebine, ki opozarjajo na zastoje na odseku med Slivnico in Draženci.
– Za potrebe informiranja mednarodne javnosti so izdelali in natisnili več tisoč informativnih letakov (priloga) v angleščini in nemščini, na katerih so označene alternativne poti v smeri hrvaškega primorja v primeru zastojev na avtocesti A4 med Slivnico in Draženci oziroma na avtocesti A1. Med drugim bodo letake razdeljevali na prodajnih mestih vinjet iz smeri Gradca proti Šentilju ter na Šentilju, iste informacije pa bodo objavljali tudi na spletu.
– Prometno-informacijski center bo o pričakovanih zastojih obvestil AMZS in druge organizacije, kot so nemški ADAC, hrvaški HAC in tuja veleposlaništva.