Maribor je med drugo svetovno vojno padel pod nemško oblast. Je tudi edino slovensko mesto, ki ga je obiskal vodja nemškega rajha Adolf Hitler.
Ma današnji dan, 8. aprila 1941 je nacistična nemška vojska zasedla Maribor. Z veliko naglico in krutostjo je kar najhitreje hotela spremeniti podobo Maribora in vse slovenske Štajerske. Slovence so izgnali v Srbijo, na Hrvaško in Nemčijo. Več kot 5.000 Mariborčanov je moralo tako čez noč zapustiti domove, tiste ki so ostali, pa so nasilno ponemčili. Zaprli so slovenske šole, sežigali slovenske knjige in uničevali kulturo. V deželi, za katero je okupator menil, da je že trdno v njihovih rokah, je vzniknila iskra upora. V Mariboru so skojevci 29. aprila 1941 v Volkmerjevem prehodu izvedli prvo uporniško akcijo na Slovenskem in sežgali dva nemška avtomobila.
Na Maribor odvrženih več kot 15.000 bomb
V juniju 1941 je začel delovati odbor Osvobodilne fronte. Vendar je bilo odporniško gibanje zelo težko, saj je bil Maribor kot središče nemškega raznarodovalnega in policijskega delovanja. Kot mesto v nemških rokah, je Maribor prestajal hude ure ob zavezniških bombardiranjih. Na Maribor so odvrgli več kot 15.000 bomb, ki so ubile številne prebivalce in porušile polovico mestni hiš. V letu 1942 je na Pohorju delovala Ruška četa, ki se je na začetku novembra priključila Pohorskemu bataljonu. 9. maja 1945 je Maribor končno dočakal svobodo. Vračali so se pregnanci in taboriščniki, ki jih je vojna raztepla po taboriščih in na vse konce sveta.