Javno podjetje Energetika Maribor z uresničevanjem svoje razvojne strategije zagotavlja širitev daljinskega ogrevanja in visoko učinkovito proizvodnjo toplotne energije iz kogeneracijskih naprav.  Zato so danes, 17. novembra 2017, ob 10. uri na 111. gimnaziji Maribor, slavnostno otvorili kotlovnice na III. Gimnazija Maribor, SERŠ-u, in Fakulteta za strojništvo.

Svečanosti so se udeležili Maja Makovec Brenčič ministrica za izobraževanje, znanost in šport, Zdravko Luketič, podžupan Mestne občine Maribor, Alan Perc, direktor Energetike Maribor d. o. o., Janez Pastar, prof., ravnatelj III. gimnazije Maribor, Irena Srša Žnidarič, spec., ravnateljica SERŠ-a in drugi.

Maja Makovec Brenčič je ob otvoritvi kotlovnic povedala: “To so prvi primeri dobrih praks, ki jih želimo širiti, tudi zato, da svete zavodov spodbudimo k še učinkovitejši rabi energije in seveda k čim boljši organiziranosti. Z razumno in učinkovito rabo sredstev je možno ustvariti vrsto prihrankov in ozaveščati drug drugega, pomembno je kaj počnemo z energijo.”

“Šolam to ogrevanje sigurno prinaša prednosti, ki se tičejo financ. Visoko učinkovito daljinsko ogrevanje, ki ga ima Energetika Maribor doprinaša primarno h konkurenčni ceni, na primer tukaj je šola, ki je bila do zdaj priključena na drugo šolo in zemeljski plin, in bo s tem prihranila približno 20 odstotkov pri stroških. Medtem, ko bo šola, ki je imela kotlovnico, in sicer res staro kotlovnico, prihranila celo 40 odstotkov,” pa je uvodoma pojasnil Alan Perc, direktor Energetike Maribor.

Stroški razdeljeni

“Stroški investicije so bili malce razdeljeni zaradi interesa nas in Mestne občine Maribor, je ta vročevodni priključek izvedla občina. To je bilo približno 210 metrov vročevodnega priključka v višini 60 tisoč evrov. Vse investicije, ki se tičejo objektov, to pa so obnova oz. odstranitev obstoječe kotlovnice, namestitev toplotne postaje, povezava z obstoječim sistemom, pa so znašale skupaj 280 tisoč evrov oz. 260 tisoč evrov. To pa so prispevale šole same,” še doda Perc.

“Tega priklopa, ne bi bilo, če se ne bi na SERŠ-u odločili, da bomo opravili celotno energetsko sanacijo stavbe. S tem je bila v to vključena tudi kotlovnica, ki je bila neracionalna. Zato je bila edina pametna in možna rešitev, da se priključimo na toplotno oskrbo Energetike Maribor in s tem rešimo tudi velik ekološki problem in si pridobimo prihranke s katerimi bomo kaj bolj pametnega financirali,” pa je povedala Irena Srša Žnidarič, ravnateljica SERŠ-a.