Že pred dvema mesecema smo na našem portalu poročali, da Piramida ni v ponos, prej v sramoto. Od tistega dne se kaj dosti ni spremenilo. Očitno sicer so zabrnele kosilnice, a že to so bolj kot ne, le za silo pokosile travo, ki je bila res visoka.

Maja, ko se je naše povpraševanje glede stanja na mestnem griču začelo, so nam na Zavodu za turizem Maribor-Pohorje tudi povedali, da bodo organizirali sestanek, a: “Obveščam vas, da srečanja na temo problematike na Piramidi, zaradi številnih drugih delovnih obveznosti še nismo izpeljali.”

Vsa javna infrastruktura ni v lasti mariborske občine

Na Mestni občini Maribor opažajo enako stvar, da je Piramida je na nek način »žrtev« neuspešnih mariborskih poslov in nerazumevanja lastniških razmerij: “Kot že večkrat povedano, je lastnik Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov RS, vinograde je pred tem urejalo podjetje Vinag, ki je sedaj v stečaju. Vinograde je pred leti vzela v najem zadruga mariborskih vinogradnikov. Za del arheologije smo zaprosili za pomoč države. Skrbno gospodarjenje s svojim premoženjem je osnova vsakega subjekta, zato to v Mariboru upravičeno pričakujemo tudi na Piramidi.”

Kot še pojasnjujejo na MO Maribor ni na njih, da se zadeva reši: “Vsa javna infrastruktura pač ni v lasti mariborske občine, ampak drugih javnih subjektov, kot je v tem primeru Sklad, katerega dolžnost je, da je za urejenost poskrbljeno. Če se za mariborsko občino postavijo tako visoki standardi za njeno lastnino, se lahko takšni postavijo tudi za drugo obliko javne lastnine.”

Se stvari premikajo?

“Ker smo kljub vsemu prepoznali pomen Piramide, je mariborska občina prevzelo služnost na poti na Piramido, ki jih ureja skladno s svojimi zmožnostmi. Prav tako bo mariborska občina sklicala koordinacijski sestanek z vsemi udeleženci, ki so vključeni v lastniška ali najemna razmerja na Piramidi, in skušala najti neko kompromisno skupno rešitev za boljšo urejenost,” vnovič poudarjajo na MO Maribor, kaj se je spremenilo od meseca maja, ko smo prvič poročali o klavnem stanju Piramide, pa lahko vidite sami, če jo obiščete. Pravzaprav zelo malo.

Obrnili smo se tudi na ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport, kjer so nam pojasnili kako je potekalo lastništvo na Piramidi: “Nekoč je bila celotna Piramida v družbeni lastnini in v uporabi pravnega prednika BTŠ Maribor, kmetijske šole, kjer so dijaki obdelovali vinograde. Leta 1986 je bila sklenjena pogodba o brezplačnem prenosu pravice uporabe na takratnem zemljišču družbene lastnine na Slovin VINAG-VINARSTVO Maribor, katerega naslednik je bil Vinag Maribor, ki zajema tudi parcelo 514/2 ter vinograde na Piramidi vendar parcele na vrhu Piramde z gozdom, ne zajema.”

Za obe nepremičnini imajo arhivu ministrstva podatek, da je bil leta 1966 sklenjen Dodatek k pogodbi, med AGROKOMBINATOM MARIBOR in Kmetijsko srednjo šolo Maribor, maja 1967, s katero sta “s strani Agrokombinata Maribor odstopljeni Kmetijski srednji šoli v upravo in uporabo” obe nepremičnini na vrhu Piramide, vendar ju pravna naslednica te nepremičnine po odstopu vinogradov pod kapelico Vinagu, ne uporablja.

Upravljavec je trenutno Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov

Kot so še pojasnili na ministrstvu trenutno med ministrstvom in Mestno občino Maribor potekajo pogovori glede teh nepremičnin. Kot začasni upravljavec je trenutno naveden Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov.

Na Sklad kmetijskih zemljišč in gozdov smo poslali, še dodatna vprašanja, če se jim zdi, glede na to da je zemljišče v njihovem upravljanju, dovolj, da se košnja visoke trave izvede enkrat letno? Njihov odgovor ne kratek in jedrnat, ne pa tudi konkreten: “Skladno z določili Uredbe o podrobnejših merilih za presojo, ali obdelovalec ravna kot dober gospodar, zakupnika ni mogoče označiti kot neskrbnega gospodarja.”