Občina Sveta Ana v Slovenskih goricah si s tako imenovanimi mehkimi projekti prizadeva za večjo kvaliteto življenja občank in občanov. Zadnja pridobitev je miniaturna vasica na prostoru pod osnovno šolo in vrtcem,  kjer so postavili replike pomembnih objektov, ki v občini dejansko obstajajo. “V miniaturni vasici je precej kulturnih spomenikov; od cerkve, viničarije, babičine hiše, ki ponazarja stavbno dediščino v naši občini (Kaplovo in Grafonževo domačijo) do kovačije, ki je prav tako kulturni spomenik. V vasici najdemo tudi čajnico, mlin, šolo, gostilno, …Ideja je, da mladim na prijazen, nevsiljen način povemo, na kaj smo v občini ponosni,” je na otvoritvi miniaturne vasice povedal župan Silvo Slaček.

Miniaturne hiške so namenjene zlasti vrtčevskim otrokom in učencem prve triade osnovne šole

Lesene miniaturne hiške so v prvi vrsti namenjene otrokom iz vrtca, mlajšim učencem v osnovni šoli in vsem drugim otrokom, ki bodo v tako imenovani Park generacij prihajali s starši.

“Pričakujem, da bo to zanimiva točka predvsem za mlado generacijo, zraven pa potem pridejo še starejši,” pravi župan in dodaja, da naj bi v kratkem v vasici postavili še zunanjo plezalno steno. “Sicer pa bomo v neposredni bližini postavili še druge naprave za razgibavanje otrok.” 

Pričakujem, da bo to zanimiva točka predvsem za mlado generacijo, zraven pa potem pridejo še starejši.

Celoten projekt je vreden nekaj več kot 100.000 evrov, 40 tisočakov je prispeval Evropski sklad za razvoj podeželja, ostalo so sredstva proračuna. V projektu kot partnerja sodelujeta Franc Ruhitel, nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji, in Mladinski kulturni klub Kulturna zadruga Sveta Ana.

Aleksander Šijanec: Z novo pridobitvijo izpolnjujemo pogoje za učilnice oziroma igralnice na prostem

Ob Silvu Slačku je pozdravni nagovor na otvoritvi miniaturne vasice opravil ravnatelj Osnovne šole Sveta Ana Aleksander Šijanec, ki se je županu zahvalil za, kot je dejal, to lepotico: “Naši učenci in otroci vrtca že pridno koristijo te hiške in celoten prostor za igro, prijetno druženje in preživljanje prostega časa. S to pridobitvijo in nekaterimi že obstoječimi v okolici šole in vrtca na Sveti Ani v veliki meri izpolnjujemo pogoje za zelo zaželene učilnice oziroma igralnice na prostem. Ni pa ta kraj namenjen le šoli in vrtcu, temveč tudi družinam z mlajšimi otroki za popoldanski sprehod ali kot dodatna aktivnost za igro otrok.”

Vasica je zgrajena izključno iz slovenskega lesa

Predstavnik izvajalca Gregor Črešnar, direktor Podjetja za gozdne gradnje in hortikulturo iz Maribora, je povedal, da je celotna vasica zgrajena izključno iz slovenskega lesa avtohtonega izvora. “Les je impregniran po naravni poti, tako da ni oporečen za zdravje otrok. Priprave so trajale pol  leta, izvedba pa tri mesece. Izvedbeno najzahtevnejša je bila zaradi velikosti izdelava cerkve, je pa prevoz elementov iz delavnice v Lehnu na Pohorju do končne lokacije predstavljal velik logistični zalogaj.” Ob vasici je moral izvajalec urediti še podporni zid, ki drži zaledno zemljino. Tudi kamen, uporabljen za škarpo, je avtohtonega izvora. Črešnar pravi, da je to prvi tovrstni projekt podjetja, ki se je z lesno proizvodnjo začel ukvarjati lansko leto. “Na trgu je poplava proizvodov iz tujine, tukaj pa vidimo avtohtono delo naših slovenskih mojstrov.”

Na trgu je poplava proizvodov iz tujine, tukaj pa vidimo avtohtono delo naših slovenskih mojstrov.

Novo pridobitev je, kot je navada v osrednjih Slovenskih goricah, blagoslovil domači župnik Tonček Fras, za kratek kulturni progam pa sta poskrbeli skupini otrok iz anovskega vrtca.