Mestna občina Maribor naj ne bi izvajala ukrepov za mlade, h katerim se je zavezala ter tako tudi pridobila naziv in certifikat “Mladim prijazna občina”.  MOM se je leta 2016, ko je vložila kandidaturo za podaljšanje certifikata, ki ga podeljuje Inštitut za mladinsko politiko in je bil Mariboru podeljen vse do leta 2021.

Mariborska občina je bila po podatkih med prvimi občinami, ki so leta 2012 prejele certifikat. Sedaj ga nosi 33 občin med katerimi je 7 mestnih občin. Leta 2016 je MOM ob kandidaturi obljubila, da bo uredila finančne vzpodbude za zaposlovanje mladih, olajšave za gospodarske družbe, ki zaposlujejo mlade, povečala število neprofitnih stanovanj za mlade, nudila vzpodbude in pomoč mladim pri prvem stanovanju ter številne druge ukrepe.

Ne izguba, zgolj zamrznitev naziva

Danes je Mestni Mladinski Svet Maribor na temo zamrznitve naziva sklical novinarsko konferenco, na kateri so ob tabli, ki je visela na Hiši mladih, prižgali nagrobno svečo ter tablo tudi odstranili iz pročelja stavbe in jo odnesli nazaj na MOM. Nato je zbrane nagovoril predsednik MMSM, Matic Matjašič, ki je predstavil kako je občina izgubila naziv ter da so sami zmeraj opozarjali na probleme mladih v Mariboru.”Izguba certifikata in naziva “Mladim prijazna občina” ni samo simbolična, ampak pomeni tudi jasen signal mladim, da Maribor trenutno ni občina, ki bi podpirala mlade,” je povedal Matjašič ter ponovno izpostavil problem izseljevanja mladih, ki bi naj bil visok, a žal primerjave z drugimi občinami po Sloveniji tudi tokrat ni bilo. Medtem ko so na MOM opozorili, da ne gre za izgubo naziva, vendar zgolj za zamrznitev, ki omogoča ponovno kandidaturo v kolikor se realizirajo določene obljube.

Beseda je tudi na tokratni konferenci nanesla na stanovanjsko problematiko, s katero se soočajo mladi v mestu. MOM se je leta 2016, ob kandidaturi za naziv, zavezala, da bo letno mladim namenila 45 stanovanj. Letos so bila za mlade v začetku februarja s strani Javnega medobčinskega stanovanjskega sklada razpisana štiri stanovanja, na razpis se je prijavilo 21 prosilcev, od katerih jih je ustrezalo 15. Predsednik Mladinskega Sveta na današnji novinarski konferenci ni bil seznanjen kako daleč je razpis in kaj se trenutno dogaja s stanovanji, kljub temu, da je razpis že davno zaključen, tri stanovanja naseljena, četrto pa v zaključkih obnove.

“O tem ali smo mladim prijazna občina pričajo dejstva”

Na besede Mladinskega sveta se je odvzvala tudi Mestna občina Maribor, kjer je Saša Pelko, ki se v MOM tudi ukvarja s problematiko mladih in mladinskimi zadevami, povedal, da priznava, da so šli v kandidaturo za naziv z nekoliko preambicioznimi cilji. Mestna občina na letni ravni zagotavlja mladim ter različnim mladinskim organizacijam več kot 1,14 milijona evrov. “O tem ali smo mladim prijazna občina pričajo dejstva in ne certifikat. To ni primerljivo,” je povedal podžupan Pelko ter dodal, da so zagotovili tudi 4.000 evrov za dve novi zaposlitvi v Mestnem Mladinskem Svetu, kjer sta tako sedaj redno zaposleni dve osebi.

Mestna občina ima sedaj, po besedah gospoda Pelka, čas do 5. septembra, da se ponovno vloži kandidaturo za naziv ter pri tem nekoliko spremeni svoje načrte in cilje, da bodo ti lahko kar se da najbolje tudi realizirani. Vsekakor pa na MOM opozarjajo, da je stanovanjska problematika mladih kompleksna stvari, ki bi se je moralo reševati na državni ravni, saj ima MOM za tako velikopotezne projekte preveč omejitev in premalo resursov. Vsekakor pa si na občini želijo dialoga z Mestnim Mladinskim Svetom, ki po njihovih besedah sicer obstaja, a je težko delati velikopotezne projekte in jih tudi pozitivno zaključiti, če so na drugi strani samo zahteve.