V letu 2016 so na mariborski Upravni enoti začeli beležiti večjo porast v izdanih vlogah za nabavo orožja. Preverili smo, kaj so možni vzroki, da se vse več Mariborčanov vključuje v strelska društva in se v streljanju preizkusili tudi sami. Raziskali smo na kakšen način je mogoče pridobiti orožno listino in kako strelce vzgajajo lovci.

Zanimanje za orožje je začelo bolj eksponentno naraščati pred tremi leti, ko se je začela migrantska kriza. To potrjujejo statistični podatki podravskih upravnih enot, kot tudi prodajalci orožja in mentorji strelskih usposabljanj. Večina poslanih vlog, kot razlog za pridobitev orožja navaja športno streljanje, saj je za to potrebna le pridružitev enemu izmed društev – tako si marsikdo pod pretvezo športnega orožja omisli varnostno. V kolikor bi namreč kot razlog navedli, da gre za orožje za zagotavljanje varnosti, bi morali svojo ogroženost dokazovati.

Največ podanih vlog pred tremi leti, malo zavrnjenih

Na Upravni enoti Maribor, Pesnica in Ruše so največ vlog za oborožitev izdali v letu 2016. V Mariboru jih je bilo kar 564, kar je precej več kot na primer v letu 2008, ko so izdali 331 vlog. Velika razlika je očitna tudi v Rušah, kjer so leta 2014 izdali 45 vlog, dve leti kasneje pa kar 156. Prodajalci orožja povečano zanimanje za oboroževanje odkrito pripisujejo begunski krizi in nezaupanju v državne organe pri soočanju z aktualnimi družbenimi problemi. Številke se sicer ponovno stabilizirajo in v Mariboru ostajajo pri približno 400 prošenj letno.

Kljub temu, da je za pridobitev orožja potrebno izpolnjevati določene pogoje, pa podatki kažejo, da dovoljenja ni posebno težko dobiti. Med 564 podanimi vlogami jih je bilo zavrnjenih le 9, tudi v Rušah letno zavrnejo le 1-2 vlogi.

DOVOLJENJA ZA NABAVO OROŽJA V MARIBORU PO LETIH:

Št.  vlog za izdajo  dovoljenja za nabavo orožjaŠt. zavrženih, ustavljenih, zavrnjenih zahtev
20165649
20174334
20183655

Na kakšen način do orožja?

Pogoje za izdajo orožne listine določa 14. člen zakona o orožju. Pristojni organ izda posamezniku dovoljenje za nabavo orožja, dovoljenje za nabavo streliva, orožni list in dovoljenje za posest orožja, če so izpolnjeni naslednji pogoji: da je dopolnil 18 let, da ni bil kaznovan, da ima upravičen razlog za izdajo orožne listine, da ima opravljen zdravniški pregled in preizkus znanja o ravnanju z orožjem, prav tako pa mora dokazati svojo zanesljivost, da orožja ne bo zlorabljal. Zanimivo je, da če ste se kdaj v preteklosti izognili služenja vojaškega roka in kot razlog navedli ugovor vesti, orožne listine več ne morete pridobiti.

Za nakup orožja je potrebno tudi imeti upravičen razlog; v zakonu o orožju je navedeno: »Posameznik ima upravičen razlog za izdajo orožne listine, če dokaže, da je njegova osebna varnost ogrožena v tolikšni meri, da bi za zagotovitev le-te potreboval varnostno orožje, predloži dokazilo, da je upravičen do lovskega orožja po predpisih o lovstvu, dokazilo o članstvu v strelski športni organizaciji ali dokaze o podaritvi ali dedovanju orožja.« Kot upravičen razlog šteje tudi dovoljenje za zbiranje orožja.

Preizkus znanja lahko opravite tudi pri lovcih

Opravljen preizkus znanja o ravnanju z orožjem se šteje posamezniku, ki je opravil preizkus znanja kot član lovske družine ali kot varnostnik, ki je opravil preizkus znanja o ravnanju z orožjem v skladu s predpisi o zasebnem varovanju in o obveznem organiziranju službe varovanja.

Hkrati z naraščajočo popularnostjo športnega streljanja, pa je ponovno v trendu tudi lov. Marjan Gselman, predsednik Lovske zveze Maribor, pravi, da so pričeli z izobraževanjem mladih, ki jih vabijo v svoje vrste. Sodelujejo z vzgojno-izobraževalnimi ustanovami, na primer s Srednjo lesarsko šolo in pripravljajo lovske tabore. Trend je bil nekaj let v upadu, sedaj pa naj bi se za lovce ponovno odločalo vse več mladih.

Kakšna je razlika med športnim in lovskim strelstvom?

Tako v športno, kot v lovsko strelsko organizacijo se lahko včlani vsak državljan Republike Slovenije oziroma tuji državljan s stalnim prebivališčem v Sloveniji. Člani so lahko ponekod tudi mladoletni, a do dopolnjenega 18 leta ne morejo uporabljati orožja brez nadzora mentorjev, prav tako ne morejo pridobiti orožnega lista.

Glede na očitno razliko v namenu streljanja, se precej razlikuje tudi izobraževanje strelca. V varovanih streliščih je dovolj, da opravite tečaj varnega rokovanja z orožjem, medtem ko lovsko izobraževanje traja med enim in tremi leti: »Najprej se začne postopek praktičnega izobraževanja v lovski družini, določijo se mentorji, s katerimi posameznik opravi praktični del lovskega izpita v družini in po nekje 6 mesecih pripravništva na lovski zvezi opravi tudi izpit iz prve pomoči, varnega ravnanja z orožjem in izpit iz balistike, orožja in optike, kar traja še naslednje leto ali dve,« postopek opiše Gselman.

Lovske puške in manjše pištole

V trgovini z orožjem Proarmis v zadnjih letih opažajo, da poleg lovskih pušk prodajo vse več manjših pištol. Tomaž Žnidarko, vodja prodaje, je dejal, da več orožja prodajo prav od začetka begunske krize. Tudi ostali trgovci z orožjem so mnenja, da ljudje pridejo, ker se želijo oborožiti za vsak primer, za svojo varnost, čeprav večkrat z uradnim namenom za športno streljanje. Največ ljudi se sicer odloči za manjše kose orožja, za katere porabijo povprečno med 500 in 1000 evrov. Manjši Glock si sicer lahko omislite že za manj kot 200 evrov.

Ljudje pridejo, ker se želijo oborožiti za vsak primer, za svojo varnost, čeprav večkrat z uradnim namenom za športno streljanje.

V Proarmisu orožje tudi izdelujejo. Za nastanek enega kosa je včasih potrebnih po več mesecev: »Nato je potreben čas za testiranje, saj mora biti izstreljenih približno 10.000 nabojev, preden gre orožje v širšo prodajo,« razlaga Bojan Jelen, vodja strelišča.

Marsikdo želi orožje brez dovoljenja

Prodajalcem se večkrat primeri, da kdo želi pridobiti orožje brez dovoljenja in v trgovini v zameno za pištolo ponudi več denarja. Žnidarko je zaupal še tragičen primer, ko je bilo jasno, da želi oseba pridobiti orožje za samomor. Tedaj se je odločil za temeljit pogovor in pomoč; trgovci morajo vlogo terapevta prevzeti kar pogosto.

Krivo ni orožje

V strelsko društvo Proarmis se je priključila tudi ekipa Maribor24.si, kjer smo se preizkusili v rokovanju z orožjem. Bojan Jelen, ki se s športnim streljanjem ukvarja že vrsto let, nam je najprej razložil teoretični aspekt in nas podučil o varnosti. Dejal je, da ima orožje v širši javnost negativno konotacijo, a so nasilna kazniva dejanja vselej plod posameznika in ne predmeta. Športno streljanje lahko ima blagodejne učinke in deluje izredno sproščujoče, kar smo izkusili tudi sami.