Drava je te dni povzročila nemalo sivih las, pretok je bil povečan in nemudoma so na delo odšle pristojne službe, torej Civilna zaščita s pomočjo lokalnih gasilcev, ki so situacijo spravili pod kontrolo. Kot je v izjavi dejal Šarec so vse pristojne službe odreagirale pravočasno ter tako dokazale, da sistem deluje in je preventiva res najboljša rešitev.

Šarec predlagal redno čiščenje vodotokov v domeni občin

V primerjavi s stanjem pred šestimi leti, ko je narasla Drava povzročila ogromno škodo, so razmere po ocenah premierja Šarca ugodnejše. “Pred šestimi leti je po mojih podatkih avstrijska stran prepozno odprla zapornico in je bil dotok vode prehiter v prekratkem času. Letos je to bistveno boljše, koordinacija boljše teče. Prav tako koordinacija teče odlično med našimi službami, tako da so zadeve pod kontrolo,” je dejal.

Šarec se je dotaknil tudi tega, da imajo vsi prebivalci v Sloveniji, ki živijo v bližini vodotokov podobne težave ter da bi bila rešitev urejanje vodotokov, katere pa bi morale čistiti občine same. Ker je tudi sam nekdanji župan občine se takšnih stvari zaveda. Povedal je, da ima vlada rezervna sredstva za takšne nepredvidljive situacije ter zagotovil tudi, da je novi minister za okolje in prostor že dodobra zagrizel v akcijski načrt. “Več kot je rednega čiščenja in boljše preventive, manj je stroškov, kot pa da se potem popravlja škoda,” je povedal Šarec na obisku v Trčovi.

Protipoplavni nasip v Malečniku opravil svoj prvi test

V Malečniku je bil v funkciji že protipoplavni nasip, ki ga leta 2012 ni bilo, tako, da je bil to tudi prvi test za nasip,” je povedal direktor DEM Andrej Tumpej ter dodal, da se najhujše napovedi niso uresničile in da tudi ne bo prišlo do največjega vala, ki je bil napovedan. “Boljše je več alarmov, kot da se nam ponovno zgodi leto 2012. Ključno je bilo, da je bila informacija o vremenskem dogajanju, ki je to povzročilo, kar daleč vnaprej znano, tako da so se lahko vsi pripravili, od upravljalca avstrijskih elektrarn, Civilne zaščite, mariborske elektrarne in ostali.

Po podatkih, ki jih v Dravskih elektrarnah Maribor prejemajo s strani avstrijskega Verbunda, se razmere na Dravi umirjajo. Po podatkih Agencije RS za okolje pa bo pretok reke Drave na meji z Avstrijo v torek ustaljen pri 1400 m3/s. Lokalni dotoki vzdolž celotnega toka Drave v Sloveniji so med 100 in 150 m3/s.