Bojan Brecelj, častnik slovenske vojske in podpolkovnik Igor Lanišnik sta predstavila delovanje helikopterskih in letalskih eskadrilj, ki so uspešne pri zagotavljanju nujne medicinske pomoči, pri gašenju požarov večjih razsežnosti, kot tudi pri iskanju pogrešanih oseb.
Izvajanje HNMP bo še naprej izvajala vojska
Pogodba s slovensko vojsko je bila za območje Maribora sklenjena v oktobru, podaljšanje bi naj sledilo v januarju, ko se izteče dosedanja pogodba z ministrstvom za notranje zadeve. Kljub temu, da dogovor še ni bil obnovljen, minister za obrambo Karl Erjavec zagotavlja, da bo vojska nadaljevala z izvrševanjem nujne pomoči. Zagotovil je tudi, da bo sistem reševanja ostal decentraliziran, predvsem zaradi časovne racionalnosti in želje po čim boljši organiziranosti intervencij: »Ko gre za zdravje, vsaka minuta šteje.«
V Mariboru reševanje aktivno poteka od oktobra
Slovensko helikoptersko eskadriljo sestavlja 12 posadk, v Mariboru je tovrstna pomoč na voljo zadnji dve leti. Od oktobra lanskega leta pa je pod okriljem slovenske vojske v stalni pripravljenosti en helikopter, ki je v tem času opravil več kot 40 reševalnih akcij. V vidnem delu dneva je specializirana enota od klica do poleta aktivirana v 15 minutah.
Reševanje s helikopterjem je nujno
Do leta 2017 reševanje s helikopterjem v severo-vzhodnem delu Slovenije ni bilo mogoče zaradi prevelike oddaljenosti ekipe, ki je delovala zgolj na Brniku. Odkar je bila vzpostavljena nujna medicinska pomoč tudi na območju Maribora, je bilo v roku dveh let opravljenih kar 380 intervencij. Tovrstna pomoč je dobrodošla predvsem na območjih, ki so za reševalna vozila težje dostopna – zaradi intervencij s helikopterjem, so pacienti hospitalizirani v bistveno krajšem času.
Hitrost je pri oskrbi poškodovanih ključna
Ekipa za nujno medicinsko pomoč v Mariboru šteje 36 članov- 17 je zdravstvenih delavcev in 19 zdravnikov. Dr. Štefan Mally, vodja nujne medicinske pomoči v mariborskem zdravstvenem domu je dejal: »Helikopterska nujna pomoč je namenjena predvsem nujnim terenskih intervencijam, kjer ekipe na terenu potrebujejo dodatno medicinsko pomoč ali hiter transport v bolnišnico.« Helikopterski transport je ključnega pomena tudi pri transportu bolnikov s srčnim infarktom ali možgansko kapjo.
Potek reševanja
Intervencija poteka podobno kot pri reševalnih vozilih, a je prevoz mirnejši, z manj tresljaji, kar je pomembno zaradi zagotavljanja manjših posledic pri poškodbah. Junija 2017 je bil s helikopterjem slovenske vojske prvič prepeljan otrok v inkubatorju in do današnjega dne so našteli že 55 uspešnih ponovitev.
V koalicijski pogodbi predvideni novi helikopterji
Minister za obrambo je povedal, da zaradi vse večjih potreb načrtujejo nakup še treh novih helikopterjev, za katere bo namenjenih približno 12 milijonov in bodo opremljeni za opravljanje različnih funkcij. Helikopterji slovenske vojske tako zagotavljajo tako nudenje nujne medicinske pomoči, kot tudi reševanje požarov in iskanje pogrešanih. Število akcij se nenehno povečuje, od leta 2009 se je število reševalnih letalskih ur povečalo za skoraj 600. Erjavec je dejal, da je prioriteta vojne opreme njena večstranska funkcionalnost.