Letošnji Festival Lent je tista prelomnica, ko se največji kulturni festival v Sloveniji počasi vrača na stara pota. »Ponovno se vračamo na Dravo, spet plavamo, upamo edino, da ne bomo več toliko finančno plavali,« je pričel direktor festivala Vladimir Rukavina ter dodal, da je izredno vesel, da je MOM investirala v plavajoči oder na Dravi, ki ne le, da predstavlja osrčje samega festivala, vendar bo nudil možnost razvoja tudi drugim skupinam, saj je dandanes v našem mestu infrastruktura najbolj pomembna, saj je duha in organizatorjev, ki znajo to uporabiti, več kot dovolj.

Dogajanje se širi na mariborske ulice in trge

Festival bo letos zaznamovalo tudi dogajanje, ki ga bo po predvsem po središču mesta več, s pomočjo Pozor, muzika na cesti.

»Dogajalo se bo na mariborskih ulicah in trgih, kdorkoli bo prišel v Maribor, pa upamo, da bo imel občutek, da se v tem mestu res na vsakem koraku nekaj dogaja. In če bodo ljudje dobili tak občutek. Potem to pomeni, da nam je uspelo,« pove Rukavina ter nadaljuje, da si želijo predvsem polnih tribun, tistega starega duha festivala, ko so ljudje hodili na Glavni oder po dobro uro pred predstavo, da so si zagotovili najboljše sedeže, ko jih ni motilo nekaj kapljic dežja in so si na Lent brez težav prinesli tudi zimsko jakno, ko so bile temperature nekoliko bolj jesenske, kot poletne. Poudaril pa je tudi, da je Festival Lent v prvi vrsti družinski festival. »Je zgodba prijetnega življenja v mestu, zgodba družinskega festivala.«

Pri proračunu vedno kaj preseneti

Danes so predhodno odprli tudi čisto nov plavajoči oder na Dravi, na katerem so gostili sponzorje Festivala Lent, s katerimi so slavnostno podpisali sponzorske pogodbe ter se jim zahvalili za velikodušne finančne injekcije, ki festival držijo pri življenju.

»Država nameni festivalu borih 30.000 evrov, Maribor doda 350.000 evrov, vse ostalo je zbrano od sponzorjev in donatorjev, ne smemo pa pozabiti tudi pomembnega dela, ki ga doprinesejo vstopnice, kljub temu, da so poceni,« je povedal Vladimir Rukavina ter dodal, da je letošnji proračun festivala nekje okoli 1,2 milijona evra, a da jih zmeraj kaj preseneti. »Presenetilo nas je, da smo prišli do večjega odra, ki potem terja dodatne tribune, boljšo tehniko in tehnologijo, ampak se bomo potrudili.«

V umetnosti je moč najti inspiracijo

Ob podpisu pogodb so spregovorili tudi sponzorji, ki so veseli, da lahko prisostvujejo pri največjem kulturnem festivalu pri nas ter prijazno povabili vse, da naj festival tudi obiščejo. Beseda je tekla predvsem o tem koliko časa so že prisotni pri festivalu in nekatere družbe so že vtkane v samo zgodbo o festivalu ob Dravi. Predvsem je treba omeniti Novo KBM, ki festivalu stoji ob strani že od samega začetka. O festivalu je spregovoril predsednik uprave John Denhof, ki se je iz Združenih držav Amerike preselil v Maribor in ga sedaj dojema za svojega.

»Ponosen sem, da lahko pozdravim vse umetnike v mojem mestu, Mariboru. Iz Združenih držav Amerike bom pripeljal tudi celotno družino, saj želijo biti del festivala,« je povedal Denhof ter se dotaknil tudi poslovne plati ter povedal, da je festival zanje insipiracija s katero je možno spreminjati posel, kulturo. »Kje v življenju dobimo inspiracijo, če ne v umetnosti? Smo ponosen sponzor že od vsega začetka. Veseli smo, da dobro sodelujemo vedno znova in smo lahko del praznovanj na Lentu. Upam, da se obdrži tudi vreme, saj je sedaj naravnost božansko. Spodbujam pa tudi vse, tako naše zaposlene, kot vse Mariborčane, da pridejo in uživajo v samem festivalu«