V nevladni organizaciji E-forum so odločeni, da bodo na okoljevarstveno soglasje za Magnino lakirnico v Hočah, vložili pritožbo. Gorazd Marinček kljub temu verjame, da lahko še vedno ujamejo roke, ki jih želi avstrijski investitor.
Opozarjajo na požarni načrt in porabo pitne vode
Medtem ko je večina nevladnih organizacij že napovedala, da pritožbe na okoljevarstveno soglasje ne bo, v E-forumu izpostavljajo požarni načrt za primer večje nesreče in ponovno preverbo ali je možno za tehnološke procese porabiti manj pitne vode.
Če bo ministrstvo za okolje kot pritožbeni organ samo popravilo soglasje, se bomo na licu mesta pritožbi odpovedali, zagotavljajo v E-forumu. »Lahko zadevo izpeljemo tako, da bi bilo soglasje pravnomočno do 10. septembra in potem je do konca meseca dovolj časa za vse papirje, ki jih Magna potrebuje, tudi gradbeno dovoljenje,« pojasnjuje Marinček.
Je načrt sploh možen?
A vprašanje če naša zakonodaja, ko je pritožba enkrat sprožena, takšen načrt, ko so si ga zamislili v E-forumu, omogoča. Ko je enkrat sprožena pritožba, zakonodaja točno definira, kako mora ministrstvo za okolje kot drugostopenjski pritožbeni organ odreagirati. In ti postopki se lahko zavlečejo, tudi za nekaj tednov in je torej vprašanje, če bo lahko država še ulovila roke, ki jih je postavila Magna.
Poleg E-foruma se bodo o soglasju ta teden izrekli tudi v organizaciji Alpe Adria Green. Kot so nam pojasnili, soglasja še niso preučili, tako da še ne vedo v kakšno smer bodo šle njihove pripombe. Medtem so od pritožbe odstopili v Unamoteri in TRSu. V slednjem pravijo, da razumejo socialno stisko v Podravju in pripravljenost prebivalstva, da na svoja pleča sprejme potencialna okoljska tveganja.