Napovedana pozeba bo uničila cvetove, ki predstavljajo edini vir hrane opraševalcem. Tistim, ki ne preidejo v mirovanje, lahko izjemoma v primeru pozebe pomagamo z raztopino vode in belega sladkorja v razmerju 1:1 (mešamo pol minute). Majhno količino raztopine v jedilni žlici nastavimo na mizo pokrite terase, balkona ali okensko polico. Da bi čmrlji  raztopino prej opazili, pod žlico priložimo moder kos papirja. Čmrlji namreč zelo dobro vidijo modro barvo. Žlico in papir obtežimo z velikim kamnom, da veter česa ne odnese. Raztopino na dva dni dolijemo. “Omenjeno dejanje vam ne bo vzelo veliko časa, a lahko zagotovi preživetje večjega števila matic, ki bodo, če preživijo te mrzle dni, letos vzredile več deset potomcev. Več žličk na različnih lokacijah pomeni več pomoči,” je na Facebooku profilu zapisal Borut Ludvik, predsednik društva Ohranimo naravo čisto iz občine Duplek.

POZOR! Po pozebi pripravljeno nemudoma odstranimo, saj to ni naraven način prehranjevanja čmrljev.
POMEMBNO! Za trajnejšo rešitev potrebujejo čmrlji in ostali opraševalci  le NARAVNO HRANO: cvetoče vrtove, zelenice z deteljo, mejice med njivami, biotsko pestre gozdove, travniške sadovnjake in ostala medonosna drevesa ter travnike, ki jih bomo kosili, ko cvetje šele odvrže seme, torej 1 krat letno. Izogibajmo se uporabi insekticidov, saj ti povzročajo smrt čmrljev in ostalih koristnih živalic. Z naštetim bomo kot družba ali posamezniki dolgoročno najbolj pomagali sebi in živalim.

Če čmrlji niso v mirovanju, jim bo v teh dneh primanjkovalo hrane

Borut Ludvik je za naš medij še pojasnil, da pomoč potrebujejo zlasti čmrlji, ki načeloma gredo ob nižjih temperaturah v mirovanje, čeprav lahko letajo tudi pri temperaturah do -3,5 stopinje Celzija: “Upamo, da se je večina čmrljev odločila za mirovanje, za tiste, ki se niso, pa bo takšna pomoč vsekakor dobrodošla. Črmlji, ki bodo v teh razmerah zunaj, brez dodatne hrane ne bodo preživeli, saj te živali ob letenju porabijo veliko energije in če 40 minut ne najdejo hrane, lahko umrejo. S to raztopino jim damo dodatno hrano, ki omogoča, da se lahko vrnejo v svoje domovanje. Za čmrlje ni toliko problematična nizka temperatura kot predvsem pomanjkanje hrane. To najdejo samo na cvetovih, ki so bili včeraj pokriti s snegom, zdaj pa so marsikje pomrznili. Tudi po otoplitvi bodo cvetovi potrebovali nekaj dni, da se ponovno vzpostavijo.”

Črmlji, ki bodo v teh razmerah zunaj, brez dodatne hrane ne bodo preživeli, saj te živali ob letenju porabijo veliko energije in če 40 minut ne najdejo hrane, lahko umrejo. S to raztopino jim damo dodatno hrano, ki omogoča, da se lahko vrnejo v svoje domovanje.

Pri čebelah je nekoliko drugače, še pravi Borut Ludvik, saj so zdaj v glavnem v panjih in načeloma ne izletajo pri temperaturah, nižjih od 15 stopinj Celzija.

POMAGAJ ČMRLJEM 🐝🌼🙏 Pozeba zna uničiti cvetove, ki predstavljajo naraven vir hrane čmrljem.
IZJEMOMA lahko za čas…

Objavil/a Ohranimo Naravo ČISTO dne Ponedeljek, 05. april 2021