V tekočem šolskem letu že potekajo aktivne priprave na pripojitev Doma Antona Skale k bližnji Osnovni šoli Gustava Šiliha, kjer se večina otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami, ki so v domu na Majcigerjevi ulici nastanjeni, tudi šola. Po besedah vršilke dolžnosti ravnatelja Anje Ferlin je bila pripojitev v načrtu vse od leta 2018, ko je prišla prva pobuda s strani ministrstva, saj je takšna praksa tudi drugod po Sloveniji.

Pripojitev domov k šolam in zavodom drugod že urejena

Že leta 2018 smo nekako določili, da bo do dejanske pripojitve prišlo septembra 2021. Vsi ostali domovi za otroke in mladostnike s posebnimi potrebami, v Sloveniji je takšnih šest (Maribor, Ptuj, Murska Sobota, Celje, Ljubljana in Strunjan), so se že pred leti pripojili šolam in zavodom, le mariborski ne. Sedaj bo končno tudi slednje realizirano, a za nas se praktično ne bo veliko spremenilo,” pojasnjuje Anja Ferlin, vršilka dolžnosti ravnatelja v Domu Antona Skale.

Že leta 2018 smo nekako določili, da bo do dejanske pripojitve prišlo septembra 2021. Vsi ostali domovi za otroke in mladostnike s posebnimi potrebami, v Sloveniji je takšnih šest (Maribor, Ptuj, Murska Sobota, Celje, Ljubljana in Strunjan), so se že pred leti pripojili šolam in zavodom, le mariborski ne. Sedaj bo končno tudi slednje realizirano, a za nas se praktično ne bo veliko spremenilo.

Po besedah Ferlinove bo Dom obdržal tudi ime. Center Gustava Šiliha bo namreč skupno ime za ves center, znotraj katerega bo nato delovala osnovna šola, vrtec, mobilna služba in dom. “Zelo pomembno je, da za otroke ne prihaja do bistvenih sprememb. Ostajamo v istih prostorih, ker še naprej njihovo namestitev financira ministrstvo, za nastanitev pri nas jih usmerja zavod za šolstvo. Tudi kar se tiče sistemizacije delovnih mest naših zaposlenih ne bo prišlo do nobenih večjih sprememb,” še dodaja Ferlinova. Pripojitev tako predvsem dojemajo kot pozitivno.

Kapacitete Doma Antona Skale zaenkrat niso v polnosti zasedene, od 82 postelj je trenutno zasedenih le slaba polovica, zato se v vodstvu nadejajo, da bo pripojitev pripomogla tudi k večji izkoriščenosti prostih postelj.

Dom Antona Skale namreč z bližnjo osnovno šolo namreč že druži dvorišče, tako da bo lažje potekala koordinacija glede izrabe prostorov med obema ustanovama. “S šolo že zelo dobro sodelujemo, saj praktično skrbimo za iste otroke, večina naših otrok namreč obiskuje Osnovno šolo Gustava Šiliha. Bo pa sedaj lažja organizacija glede skupne uporabe prostorov, telovadnico bomo lažje popoldne uporabljali, oni popoldne naše prostore,” razlaga Ferlinova.

Kapacitete Doma Antona Skale zaenkrat niso v polnosti zasedene, od 82 postelj je trenutno zasedenih le slaba polovica, zato se v vodstvu nadejajo, da bo pripojitev pripomogla tudi k večji izkoriščenosti prostih postelj.