Dobrodelko je portal, ki ga je društvo Humanitarček vzpostavilo lansko poletje, ko so v udarniški akciji preko Facebooka pozivali ljudi, da pomoč sočloveku pomeni več od spletnega aktivizma.

Ninna Kozorog, predsednica društva Humanitarček in specializirana nevrologinja, pravi, da se je ideja porodila, ko so pri društvu ugotovili, da si ljudje želijo pomagati, a velikokrat ne vedo kako. Še posebej so primanjkljaj beležili po decembrskem terminu, ko se za dobrodelna dejanja odloči največ posameznikov.

Mala dejanja štejejo

Dobrodelko je nadaljevanje projekta Randomised kindness – Naključna prijaznost, kar pomeni, da gre za mala dejanja in geste, ki ne pomenijo velikega finančnega zalogaja. Na platformi objavljajo aktualne potrebe ljudi ali društev. Od začetka delovanja projekta lani jeseni so z manjšimi pozornostmi pomoč omogočili že mnogim – primer je recimo humanitarno društvo Križemrok, ki omogoča počitnice socialno ogroženim otrokom in so v požaru izgubili precej imovine.

Na Dobrodelku so bile objavljene njihove potrebe in ljudje so z veseljem pomagali z donacijami. Kozorogova pravi, da podobno poskrbijo tudi za starostnike ali brezdomce, dobri ljudje pa na pomoč priskočijo tudi delovanju društva: »Lep primer je bila recimo donacija znamk – kot humanitarnemu društvu nam 30 znamk vseeno predstavlja strošek, a želeli smo poslati zahvale. Našel se je dobrodelnež, poklikal in nam poslal znamke.«

Pozimi je pomoč še posebej dobrodošla

Decembra so namesto pošiljanja po pošti, pisma brezdomcev objavili na portalu, kar se je izkazalo za uspešno potezo in nadaljevali so s pozivanjem k pomoči zavetiščem za brezdomce. Predsednica društva pravi, da gre za preprosto idejo, da imajo podarjene stvari svoj namen in določeno uporabo: »Potrebovali smo recimo 50 toplih dolgih spodnjic – vsak, ki je pomagal, je nalogo “prevzel”, tako da smo vedeli, da čakamo se 49 donatorjev. Na tak način smo s skupnimi močmi zagotovili tudi nove vzglavnike in odeje v Zavetišču Ajdovščina in tudi številne druge, drobne stvari.«

Namesto darila dobro delo

Odkar portal deluje se marsikdo odpove svojemu rojstnodnevnemu darilu in povabljence pozove, da namesto klasičnega obdarovanja opravijo dobro delo na Dobrodelku. Možnosti na platformi so, da se nalogo najprej prevzame, kar pomeni, da drugim več ni na voljo in po opravljeni pomoči, se nalogo sprosti. Obstaja tudi opcija, da se nalogo ponovno aktiva, če je posameznik, ki se zanjo odloči, iz določenih razlogov ne more izpolniti. Primeri se tudi, da kdo rezervira več pisem brezdomcev in jih dan pred koncem neizpolnjene sprosti. O tem je Kozorogova dejala, da se ne jezijo preveč: »Naloge naložimo še enkrat in verjamemo v dobro. Vsekakor pa sledi nadgradnja, kjer bomo ob registraciji zahtevali se kak podatek več, kot samo e-mail naslov.«

Odzivi so pohvalni

Na društvu so zadovoljni z odzivi, a se zavedajo, da se tudi pri tako plemenitih projektih najdejo ljudje, ki želijo ponagajati. Kljub temu so zavarovani pred večjo škodo, saj ne objavijo direktnih naslovov prejemnikov – vse poteka v organizaciji koordinatorjev ali posameznih društev. V projekt je vključenih več društev in med potrebami ne ustvarjajo razlik: »Če na primer potrebuje društvo Križemrok paket papirja, je potreba na portalu. Ali če kaksen otrok iz Kozjanskega potrebuje nove škorenjčke, morda zavetišče nov toaster ali nase društvo aspirin.« Vsaka želja in potreba šteje enako.