Nosečnice, ki so tik pred rokom in vse, ki imajo rok nekje do jeseni, so gotovo prestrašene in zmedene. Odpovedali so nenujne ginekološke preglede, šole za starše, prav tako ni dovoljena prisotnost partnerja pri porodu.

»Pravo porodno moč ima pa vsaka ženska v sebi, ker je telo ženske pripravljeno na porod«

Govorili smo z Marino Popovič Frangež, porodno doulo in soustanoviteljico spletne šole za starše Veva. »Pravico imajo, da jih je strah, prav pa je, da ta strah tudi slišimo. Vendar to ne bo spremenilo dejstva, da bodo rodile. Zato priporočam, da sprejmejo te okoliščine in situacijo, kakršna pač je in se potrudijo, da iz nje naredijo najboljše. Tudi brez partnerjev ob svoji strani bodo lahko lepo rodile.«

Prepričana je, da bodo babice in osebje po svojih najboljših močeh in morda še sočutneje poskrbeli zanje. »Pravo porodno moč ima pa vsaka ženska v sebi, Ker je telo ženske pripravljeno na porod.«

Ključno, da ženska premaga strah

In kaj vsem bodočim mamicam svetuje? »Vso energijo, ki je v vseh nas, je potrebno usmerjati v pozitivne odnose, pozitiven način razmišljanja in v splošno dobro zase in za vse. Obdržati trezno glavo in odprto srce za pomoč sočloveku. Kar ne škodi tebi in lahko nekomu drugemu koristi, je sedaj dobrodošlo dejanje. Tudi nošenje mask med porodom, če je to eden od načinom zmanjšanja tveganja okužbe.« Predvsem pa priporoča, da se na porod pripravijo. To pomeni razumeti potek poroda, njegove faze, razumevanje možnih zapletov, predvsem pa možnosti, ki jih vsaka nosečnica in vsaka porodnica ima, da svoje telo in um v največji meri pripravi na porod.

»Po mojih izkušnjah je ključno, da ženska premaga strah, da se počuti varno in da se v največji meri sprosti.«

»Strah je samo projekcija naših misli«

Zanimalo nas je kako premagati strah in kaj narediti, da bo lažje. Pojasnila je, da je strah samo projekcija naših misli in povzroča otopelost, dviga adrenalin in nas požene nas v beg. »Od poroda pa se ne da pobegniti. Kako premagati strah? Dobro je ugotoviti, česa nas je pravzaprav strah, od kod izvira. Pogosto so to priučeni strahovi iz medijsko zelo popačene slike poroda. Najboljši način za premagovanje strahu je znanje. Znanje ti da zaupanje vase. Z znanjem razumeš, kako porod poteka in kako si lahko pomagamo.«

Ob tem doda, da strah povzroča adrenalin, ki porod zavira. Sreča pa spodbudi sproščanje oksitocina, ki porodu pomaga. Dobro je torej, da še pred porodom premagamo strah, da se rojevanju prepustimo in si ga naredimo kolikor je mogoče udobnega, prijetnega, srečnega. »Sprejmite popadek, ne zategujte svojih mišic, ampak sprostite svoje telo ob njem.«

»Od poroda pa se ne da pobegniti. Kako premagati strah? Dobro je ugotoviti, česa nas je pravzaprav strah, od kod izvira. Pogosto so to priučeni strahovi iz medijsko zelo popačene slike poroda. Najboljši način za premagovanje strahu je znanje. Znanje ti da zaupanje vase. Z znanjem razumeš, kako porod poteka in kako si lahko pomagamo.«

Dejstvo, da partnerji zaradi stanja s koronavirusom, ne smejo biti prisotni pri porodu, so mamice sprejele različno. Nekatere so žalostne, saj so pričakovale podporo partnerja, spet druge mnenja, da so nekoč same rojevale tudi naše mame, pa je bilo prav tako vse okej.

In kako komentira takšne komentarje, da so tudi naše mame bile primorane roditi same, pa so preživele? »Zabolijo. To ni odgovor, ki bi žensko opogumil. Vsaka od nas rodi sama, ampak smo hkrati skozi dolgo zgodovino pri tem vedno imele oporo. Praviloma drugih žensk, babic, še posebej v modernih časih pa tudi očetov.«

»Ne morem govoriti v imenu nikogar, želim si pa verjeti, da bo vsak mirno sprejel to, kar je v najvišje dobro celotne družbe. Če sprejmejo situacijo takšno kot je, potem lahko zelo veliko naredijo za lep potek poroda že doma. Tudi doma je partner lahko v neizmerno podpori rojevajoči ženski. Potrebno je le nekaj znanja, priprav in podpore,« odgovori na vprašanje kako po njenem mnenju očeti sprejemajo dejstvo, da ne morejo biti v oporo svojim dragim.

Nosečnice naj ne gredo prehitro v porodnišnico

Pri tem poudari, da je sploh v sedanji situaciji pomembno, da nosečnice ne gredo prehitro v porodnišnico. »Prvič zaradi tega, ker so lahko premalo odprte, da bi šle v porodno sobo, drugič zato, ker se bolj izpostavljajo dlje časa kot so v porodnišnici. Iz tega razloga zmeraj svetujem, da ne ob prvih popadkih hiteti v porodnišnico. Otrok potrebuje tudi čas, da se rodi. In ne bo se zgodilo v eni uri; sploh ne pri prvorodkah – no, takšnih primerov je kot bi iskali iglo v kopici sena.«

Se je povečajo zanimanje za podporo na daljavo? Marina odgovori, da se je povečalo predvsem povpraševanje po znanju, saj so mamice prestrašene in tudi veliko jih zanima o poporodnem obdobju. »Predvsem o dojenju, negi in skrbi za otroka, o otrokovem razvoju, uvajanju hrane in vzgoji.«

V pomoč z brezplačnim programom

Za pomoč nosečnicam je odprla brezplačni program Veva asistence, kjer odgovarja na njihova vprašanja v zvezi z porodom. »Hkrati smo na spletni šoli katere soustanoviteljica sem, pripravili tudi znižan in krajši program Pripravljena na porod, kjer pokrijem vse. kar mora nosečnica vedeti o porodu, tudi brez partnerja in tudi kako ji lahko partner pri porodu pomaga že doma.«

»Verjamem, da nas je strah nečesa, o čemer ne vemo nič in nimamo izkušenj, a s strahom se da najlažje boriti resnično z znanjem,« pove Marina, ki je porodna doula že aktivnih pet let in skozi izkušnje vidi ravno to, da ko ima nosečnica znanje, ima tudi lep porod. »Program, ki ga vodim za pripravo na porod obsega prav vse, od priprave na porodne položaje, na porodno bolečino in kako si lahko pomagamo s partnerjem ali brez, kako lahko s tehniko dihanja, meditacijo in afirmacijami gremo skozi porod, kako poteka komunikacija s porodnim osebjem in kako spisati dober porodni načrt. Resnično verjamem, da ženska v sebi ima porodno moč. Le dovoliti ji mora, da se aktivira.«

»Verjamem, da nas je strah nečesa, o čemer ne vemo nič in nimamo izkušenj, a s strahom se da najlažje boriti resnično z znanjem.  Resnično verjamem, da ženska v sebi ima porodno moč. Le dovoliti ji mora, da se aktivira.«

Zaradi trenutnih situacij, se je nekaj nosečnic odločilo za porod doma, saj čutijo večjo varnost v svojem okolju, tako glede prisotnosti partnerja kot glede izpostavljenosti virusu. »Porod na domu ni modna muha in nikakor ni trenutna odločitev. Če se ob misli na porod doma nosečnica počuti varno, potem je to absolutno primeren in varen prostor za porod. V kolikor jo je poroda doma strah, potem pa ne. Pomembno je, da ve kaj lahko pričakuje, da je pripravljena na porod, da se dobro počuti z izbrano babico in doulo, v kolikor jo ima.«

Ob koncu Marina še pove, da je roditi zelo naravno. »Živimo pa v takšnem času, ko bolj zaupamo tehnologijam kot svojemu notranjemu glasu. Potrebno je spet slišati svoj notranji glas, našo intuicijo.« V tem vidi tudi razlog, da mnoge ženske nimajo lepega poroda in doživljajo veliko neprijetnosti. »Potrebno pa je slišati in razumeti znake. Ko smo žejni, pijemo. Če si zaželimo kopeli, se skopajmo. Če čutimo, da ne moremo ležati, ampak čepeti, počepnimo.«

»Telo nam skozi naše možgane daje veliko sporočil. Poslušajmo ga. Pomembno je zaupati vase, ker smo le tako lahko sproščene. Kaj pa je tisto, zaradi česar zaupamo vase, je pri vsakomur drugače. Jaz zaupam v intuicijo in v znanje.«