Nizke temperature te dni od nas zahtevajo previdnost tudi pri gibanju na prostem.  Paziti potrebno na otroke, starejše in bolnike s kroničnim vnetjem dihal. Danes ob 5. uri zjutraj so na mariborskem letališču izmerili – 16 stopinj Celzija, kar je najnižja izmerjena temperatura v Mariboru v letošnji zimi.

V mrazu se telo odziva podobno kot ob stresu

Ob hudem mrazu naše telo deluje podobno kot takrat, ko smo pod stresom. Telo mora proizvesti več toplote kot jo izgublja: v telesu se zožijo kapilare, prekrvavitev so upočasni in to predstavlja napor. Najobčutljivejši so mali otroci, starejši, ljudje s kroničnimi vnetji dihal ter srčni bolniki. »V izredno hladnih obdobjih se poveča možnost za srčni infarkt. Mrzel zrak povzroči še večje krčenje žil, upočasnitev prekrvavitve in preskrbe telesa s kisikom. Obremenitev je takšna, da lahko privede do srčnega napada,« opozarja Nataša Vidnar iz mariborskega zdravstvenega doma.

Predvsem pri bolnikih s kroničnim vnetjem dihal mrzel zrak vpliva na končiče v bronhijih in jih izsuši. Zato je pomembno, da tudi v mrzlih dneh zadosti pijemo. »Nikakor ne alkohola, ker samo razširi krvne žile in tako še prej izgubimo toploto, ampak samo vodo ali pa nesladkane tople čaje,« še pravi Vidnarjeva.

Tudi večja fizična aktivnost na prostem v takšnem vremenu ni zaželena. Ljudje brez zdravstvenih težav se naj zunaj zadržujejo le kratek čas, od 5 do 15 minut, primerno oblečeni. »Topla oblačila, kapa, šal in rokavice so nuja. Ravno skozi glavo izgubljamo največ toplote,« še pravi Vidnarjeva. A mraz na drugi strani pomaga pri uničevanju virusov in bakterij, zato so krajši sprehodi zaželeni, pa tudi na zračenje stanovanj ne smemo pozabiti.

 Poskrbite tudi za delavce, ki delo opravljajo na prostem

Delodajalec mora delavcem, ki delajo na prostem, v zimskem času omogočiti občasno obiskovanje ogrevanih prostorov že, če temperatura zraka pade pod 16 stopinj Celzija. Na gradbiščih je denimo potrebno organizirati ogrevan prostor, v katerem je temperatura vsaj 20 stopinj Celzija. »Pri njih je še toliko bolj pomembna hidracija in da so pravilno oblečeni,« izpostavlja Vidnarjeva. Zaželjeno je, da imajo delavci na prostem s sabo tudi suha oblačila, v katera se preoblečejo po končanem fizičnem naporu.

 Ko zjutraj avtomobil noče vžgati

Nizke temperature lahko te dni marsikateremu vozniku zagrenijo vsaj začetek dneva, ko ugotovijo, da njihov avtomobil na vžge. Na Avto-moto zvezi Slovenije pravijo, da če je avtomobil redno vzdrževan, potem težav ne bi smelo biti. A če že, je težava največkrat v bateriji, ker se v mrazu njena zmogljivost bistveno poslabša. V tem primeru je dobro imeti kable za vžig, svetujejo pa, da se potiskanju avtomobila izognete, da ne pride do drugi poškodb. »Motorji na dizelski pogon so bistveno bolj občutljivi. Vozniki naj uporabijo dodatek za nizke temperature, ki prepreči kristaliziranje nafte,« pravi Jurij Kočar iz AMZS.

Previdno tudi pri mešanje tekočine za pranje stekel, da ta ne zamrzne, pranje avtomobila pri nizkih temperaturah pa zaradi možnosti zmrzali odsvetujejo. V vozilu je dobro imeti sprej za odmrzovanje, dodatno odejo in kakšno čokolado ter pijačo, v kolikor nepričakovano ostanemo na cesti.

Marsikomu pa se je že zgodilo, da so njegov avtomobil obiskale kune. Te ponavadi pregriznejo kabel za kisikovo sondo, škoda pa lahko v takem primeru hitro naraste tudi do 300 evrov.