Kljub temu da je Slovenija gospodarsko in razvojno uspešna, to ne pomeni dovolj in ni dovolj, če ne znamo v naši družbi poskrbeti tudi za tiste, ki so ranljivi, ki so najšibkejši. Zato sem danes z veseljem ugotovil, da pilotni projekt celostne zgodnje obravnave otrok s posebnimi potrebami, ki ga je sprožila v državnem zboru naša poslanka Jasna Murgel, daje prve rezultate,” je dejal Cerar.

Takšne ambulante se bodo razširile po vsej državi

Prihodnje leto naj bi takšne ambulante na podlagi lani sprejetega zakona o celostni obravnavi otrok s posebnimi potrebami razširili po vsej državi. Kot je pojasnila Murglova, med drugim omogočajo terapevtsko obravnavo na domu, individualno obravnavo tako otroka kot njegove družine, povezovanje s centri za socialno delo in vrtci, v prvi vrsti pa vključitev več različnih strokovnjakov v obravnavo otroka, kar nenazadnje prinaša tudi nova delovna mesta.

Pilotni projekt se izvaja v Mariboru, Celju in Kranju. “Ko sem govoril z eno od mamic teh otrok, sem dobil dodatno potrditev, kako pomembno je, da zdravstveno osebje in drugi pomagajo staršem in otrokom v res najbolj zgodnjih fazah, ko gre za posebne potrebe, in da je to res velika pridobitev za te ranljive skupine,” je še poudaril Cerar.