V Snagi si že desetletje prizadevajo zgraditi lastno napravo za obdelavo odpadkov, ki bo po njihovem mnenju, mestu zagotovila konkurenčno prednost v mnogih pogledih.
Ponujala naj bi izobraževalno platformo za sodelovanje med Univerzo in gospodarstvom, saj načrtujejo, da bodo njen potencial v prihodnje še razvijali in nadgrajevali. Za nemoteno delovanje naprave bodo potrebovali dodatne ljudi, kar pomeni nove zaposlitve.
In najpomembnejše s stališča današnjega uporabnika – cene ravnanja z odpadki.
Ker mešanih komunalnih odpadkov ne bodo enostavno predajali prevzemniku, ampak bodo iz njih izločili materiale, ki imajo na trgu sekundarnih surovin vrednost, bodo ustvarjali dodatni prihodek, uporabnikom pa tako omogočili, da bodo cene ravnanja z odpadki ostale vsaj na današnji ravni.
Če se razmere na trgu sekundarnih surovin ne bodo bistveno spreminjale, bodo lahko v Snagi s sortirnico srednjeročno zagotavljali tudi nižje cene od trenutnih.

Potrebna bo zadolžitev
Investicija izgradnje sortirnice je vredna 12,5 milijona evrov, zaradi česar se bo Snaga morala zadolžiti. Soglasje k zadolžitvi mora podati mestni svet, ki bo o tem odločal v prihodnjem mesecu. Mestni svetniki tako ne bodo odločali zgolj o tem, ali se Snaga lahko zadolži, ampak predvsem o tem, ali bomo v mestu lahko izkoristili potencial, ki ga nudijo odpadki in pričeli iz odpadkov dejansko ustvarjati dodano vrednost.
Države EU bodo morale predelati 85 odstotkov papirja, stekla in plastike
Takšne trende napoveduje tudi Evropska unija, ki je konec leta 2015 izdala sveženj direktiv, po katerih bodo države članice morale do leta 2030 reciklirati oz. predelati 85 odstotkov papirja, stekla in plastike ter 75 odstotkov embalaže in lesa.

V Sloveniji trenutno prevladujejo naprave za mehansko-biološko obdelavo odpadkov, ki odpadke pretežno pripravljajo na energetsko izrabo – sežig, to pa ne bo več dovolj. Sortirnice bodo morale odpadke pripraviti na nadaljnjo obdelavo, zato je načrtovana mariborska sortirnica takšna novost, ko jo po tehnologiji primerjamo z ostalimi.
Dejstvo pa je, da bo z njo urejeno področje ravnanja z odpadki srednjeročno, ko lahko občani zaradi pozitivnih učinkov pričakujejo tudi nižje cene na položnicah.