V Sloveniji se vsako leto povečuje število učencev, ki so prijavljeni na kosilo. V letošnjem šolskem jih v mariborski občini kosilo prejema 90 odstotkov vpisanih učencev. Na šolskem ministrstvu so pojasnili, da je razlog za večje število prijavljenih otrok najverjetneje delovna intenzivnost, saj se starši z dela vračajo v poznih popoldanskih urah, podaljšuje se tudi delovna doba, zato se stari starši manj vključujejo v pomoč družinam.
Za šolsko prehrano občina okrog milijon evrov
Kot poroča portal vecer.com je mariborska občina za sofinanciranje šolske prehrane namenila okrog milijon evrov. Omenjena sredstva so namenjena za plačilo zajtrkov, popoldanskih malic in kosil ter materialnih stroškov za pripravo hrane in stroške dela. Kot še povedo se iz proračuna v tem šolskem letu krije strošek del 75 kuharjev ter pet organizatorjev šolske prehrane.
Pred časom smo raziskali kakšno prehrano jedo otroci po štajerskih šolah, preverite TUKAJ.
»Kot vsako leto, bomo pred pričetkom šolskega leta izračunali novo ceno, ampak če se bo skupna cena spremenila zaradi dviga stroškov dela, bo za starše cena skoraj zagotovo ostala enaka,« je za vecer.com dejal ravnatelj OŠ Draga Kobala Maribor Aleksander Jeršič.
Slabe prehranske navade
Ravnateljica OŠ Janka Padežnika Sonja Filipič je dejala, da opaža, da učenci od doma prinesejo silno slabe prehranske navade, v šolah pa so zavezani k uravnoteženi in zdravi prehrani. Meni tudi, da bi ravno zato morala biti kosila bolje urejena na državni ravni. »Izračunov za prihodnje šolsko leto še nimamo. Spomnim se pa na krizna leta, ko so se surovine podražile tudi za 20 odstotkov, pa se je to na položnicah staršev poznalo recimo za par centov,« doda.
Problem diete, te so dražje
Na OŠ Bojana Ilicha ravnateljica Astrid Videc za vecer.com pove, da bodo septembra pripravili nove kalkulacije cen, vendar se bodo trudili, da ostanejo nespremenjene: »So pa večji problem diete, ki jih imajo učenci. Te so dražje in morda bomo tem morali dvigniti ceno.«.