Maribor je v dveh tednih doživel dve neurji, kjer so meščani na lastni koži izkusili nezmogljivost kanalizacijskega sistema. Bilo je potrebnih več kot sto intervencij, pri zadnjem nalivu so mesto doletele poplave.
Osnovna kanalizacija s povezovalnimi kolektorji na levem in desnem bregu Drave je stara več desetletij.
Povprašali smo tudi MO Maribor, kako komentirajo stanje mestne kanalizacije glede na zadnje dogodke v Mariboru. Odgovorili so nam: »Kanalizacijski sistem v MO Maribor je glede na zadnje vremenske dogodke preobremenjen-. Ujme se žal ponavljajo z veliko večjimi količinami padavin kot so bile takrat, ko se je kanalizacija projektirala in gradila.«.
»Če ne bo sprejet dogovor, da je sanacija in vzdrževanje kanalizacijskega sistema prioriteta, potem nam v prihodnosti ob vsakem nalivu pretijo poplave.«
Kot so nam dejali, so se v obdobju zadnjih deset let, stroški za električno energijo povečali za trikrat. V tem času naj bi zgradili toliko črpališč na sistemu kanalizacije, da lahko odvajajo odpadne vode iz lokacij, kjer jih je sicer potrebno prečrpavati.
Izvajalec ne more pokriti vseh stroškov
Vzdrževanje kanalizacijskega sistema zajema kanalizacijske vode, razbremenilnike, črpališča in odvodne kanale. »Vendar izvajalec z denarjem, ki je na razpolago, neustrezno, ne more izvesti vseh nalog, saj ne morejo pokriti vseh stroškov,« dodajajo na mariborski občini.
Na vprašanje koliko denarja letno namenijo za vzdrževanje kanalizacijskega sistema v občini so nam dejali, da se redno vzdrževanje pokriva iz pobratenih sredstev koncesionarja Nigrada: »Te informacije bodo podali oni. Zagotovo pa očitno premalo sredstev, saj po zadnjem Elaboratu o »ceni odvajanja in omrežnini« ne pokriva stroškov, ki so narasli, cena pa se od leta 2004 ni spremenila.«.
Nujno potrebna izgradnja 40-kilometrov kanalizacijskih kanalov
Na odgovore Nigrada koliko kilometrov kanalizacijskega omrežja bi bilo potrebno čimprej urediti, še čakamo. So pa nam na občini dejali, da na osnovi odločbe okoljskega inšpektorata vedo, da bi morali zgraditi še okoli 40-kilometrov kanalov, da bi pokrili celotno MO Maribor z obveznim 95 odstotkov javne kanalizacije, kot zahteva država.
Občina krivi mestni svet?
Na občini se zavedajo, da kanalizacijski sistem tovrstnih obremenitev več ne zmore: »Zadnji meteorološki podatek za zadnji naliv je, da je na področju Tabora padlo 80 litrov na kvadratni meter v manj kot eni uri, kar je dvestoletna voda.«. Menijo, da bi moral mestni svet začeti sprejemati odgovornosti glede projektov, ki pa po njihovih besedah niso le nujni, temveč zakonsko obvezni, saj jih določa država in EU.
Sredstva primorani najti, obrnili se bodo na državo
»Morali bomo najti sredstva za sanacijo starih kanalizacijskih vodov in poskušati doseči dogovor z državo za odvajanje padavinskih voda s ponikanjem, saj je stanje nevzdržno.«. Maribor namreč stoji v večini na vodovarstvenem pasu, kar onemogoča ponikanje.
Ob koncu so nam dejali: »Urejen kanalizacijski sistem je hrbtenica vsakega modernega mesta in če želimo, da nam je Maribor v ponos doma in v tujini, moramo tukaj tudi začeti.«.
Morda vas zanima tudi: Nigrad – Današnje deževje preobilno za mestno kanalizacijo…