V okviru projekta trajne preselitve je v Slovenijo ta teden prispela prva skupina 21 sirskih beguncev iz Turčije, o čemer smo že poročali. Gre za štiri družine, ki prihajajo z vojnih območij v Siriji, nastanili pa so jih v Mariboru, v Intergacijski hiši na Pobrežju, ki v našem mestu deluje že 11 let. Tam trenutno biva čez 30 oseb z urejeno mednarodno zaščito. V Mariboru sicer biva okoli 150 ljudi z mednarodno zaščito (v celi Sloveniji skupaj okoli 600).

Štiri družine, ki so prišle v Maribor minulo sredo, so mlade družine s šoloobveznimi otroki. “Še letos bodo vključeni v šole in vrtce, starši bodo šli na integracijski tečaj,” je za Večer povedal Igor Bratuša, vodja Integracijske hiše Maribor. Integracija nasploh po njegovih besedah teče normalno in je tekla normalno tudi pred prihodom teh družin.

Pridobivajo osnove slovenskega jezika

V času bivanja so begunci vključeni v Orientacijski program, ki ga izvaja Slovenska filantropija in jim pomaga seznaniti se z načinom življenja in delovanjem sistemov v Sloveniji ter pridobiti osnove slovenskega jezika. Zatem nadaljujejo z učenjem slovenskem jezika in v tem času tudi že začnejo z iskanjem službe in stanovanja.

V Integracijski hiši lahko ljudje ostanejo eno leto. Okolica je, razen redkih izjem, integracijsko hišo dobro sprejela, kar je že pred časom, na dnevu odprtih vrat,potrdil tudi solastnik prostorov Štefan Cmrečnjak. Po njegovih besedah je bil na tem mestu v mestni četrti Pobrežje že leta 1991 vzpostavljen prvi begunski center v Sloveniji. “Številni v okolici sploh niso opazili, da je tu skozi šlo doslej že več kot 5000 ljudi,” je tedaj povedal za STA.”Ljudje iz okoliških stanovanjskih blokov prihajajo sem posedat, pijejo kavo z našimi stanovalci, otroci se skupaj igrajo na igrišču,” je ponazoril.