Država azilnega doma v Mariboru zaenkrat ne planira. Državni sekretar bo svetniki o stanju z migranti obveščal mesečno.

Špenga: azilni dom v Mariboru ni predviden

Razpravo o azilnem domu je zahtevala Nova ljudska stranka in to bi morali svetniki opraviti že minuli petek, pa niso bili sklepčni. Že zadnjič pa je državni sekretar in svetnik SMC Andrej Špenga pojasnil, da azilni dom v Mariboru zaenkrat ni v načrtu države in da je prioriteta dovolj dobro zavarovati južno mejo. Predvsem s postavljanjem tehničnih preprek, kot so žičnata in panelna ograja ter vrata na mejnih prehodih, ter sprejemno-registracijski centri, preko kateri bo država v 72 urah po vstopu migrante vračala nazaj na Hrvaško.

»Ta trenutek ni potrebe po iskanju lokacij, ker je trenutnih lokacij dovolj. Azilni domovi so zasedeni le do polovice. In ne morem govoriti o nobeni kapaciteti v Mariboru, ker nimamo podpisane nobene pogodbe,« razlaga Špenga.

Da ne bi postali migrantski žep

Da nikakor pred občani ne skrivajo informacij ter da igro vodi država pa je svetnikom pojasnjeval župan  Andrej Fištravec, ko so razreševali dilemo ali je bilo vodstvo občine seznanjeno z pripravljenostjo zasebnika na Studencih, da nepremičnino ponudi državi kot možno za vzpostavitev azilnega doma. »Priča smo zgodovinskemu procesu. Afrika in Bližnji vzhod sta mlada in številčnejša, Evropa pa se stara. In proces bo trajal dlje časa. Sosednje države se pripravljajo sistematično. Avstrija in Nemčija bosta zaprli meje. Kako bo ravnala Slovenija, da ne bo postala migrantski žep,« se je spraševal Gregor Pivec (SDS).

Da ne gre iskati samo negativnih zgodb pa je opozoril Matej Žmavc (SD). Meni, da gre v zgodbi tudi za otroke, ženske, starejše in invalide. »Malo povprašajte prostovoljne reševalce na Šentilju. Tam so doživeli ozebline in rane, ki jih ne prenese nobena literatura v učbenikih.« Zagotovo bodo v državi nameščeni ljudje, ne pa kriminalci in da želijo nekateri samo nabirati politične točke in delati politično dramo, še meni Žmavc. »Da o tem izvemo preko medijev je žalostno. Imam občutek, da se zadeve peljejo mimo lokalne skupnosti,« pa opozarja Saša Pelko (LŽAF).

Na koncu so svetniki z 9 glasovi za in 1 proti izrazili nasprotovanje azilnemu domu v Mariboru ter Špengo zavezali, da jim mesečno poroča o stanju z migranti v državi.

Veliko pomislekov okoli izvrševanja proračuna

Precej pomislekov pa so svetniki izrekli tudi na polletnim poročilom o izvrševanju občinskega proračuna, katerega realizacija je do konca junija znašala 39 odstotkov. Slišati je bilo opozorila, da šepa prodaja občinskega premoženja, da je premalo skrbi za prihodke ter da je občina prezadolžena.  Svetniki pa so župana zavezali, da se poveže s svetniki – predstavniki vladnih koalicijskih strank ter da skupaj pritisnejo na vlado, da bi ta Mariboru odmerila sorazmerna sredstva države.