Mestni svetniki so na današnji izredni seji razpravljali o možnosti podelitve dolgoročne koncesije javnemu podjetju Marprom. Županstvo pravi, da so dolgoročno koncesijo podelili, v Marpromu in SMC pa da ne.


Ni jasno ali so rešili upravljanje Mariborskega Pohorja


Sinoči smo bili priča eni najbolj konfuznih sej v zadnjih letih, po kateri ni jasno ali so svetniki rešili vprašanje dolgoročnega upravljanja Mariborskega Pohorja. Ena stran namreč pravi, da so ga, druga pa da ne. Razprava se je sicer dolgo časa vrtela okoli same koncesije, a govora ni bilo o njeni vsebini, temveč predvsem o strukturi.

V opozicijiskih svetniških skupinah pa so opozorili, da Marprom trenutno koncesije za upravljanje z žičnicami in sedežnicami nima in da je bilo vse, kar se je na Pohorju z njimi dogajalo od konca letošnjega maja naprej, storjeno na črno.


V Marpromu novega podaljšanja niso podpisali, ker bi bili v nasprotnem v prekršku.


Marpromu so namreč koncesijo prvič podelili novembra 2014 za obdobje enega leta, in mu jo nato lani podaljšali za 6 mesecev do konca letošnjega maja. Junija pa so mestni svetniki ponovno sprejeli podaljšanje koncesije do konca letošnjega leta, kar pa – tako opozicija in tako je bilo razumeti tudi Marprom – ni v skladu z zakonodajo. Ta namreč dopušča le enkratno podaljšanje koncesije in tudi zato v Marpromu novega podaljšanja niso podpisali, ker bi bili v nasprotnem v prekršku.

Bi bilo bolje, da s pohorjem upravlja zasebnik?

Ko so svetniki izpostavili to vprašanje, so v SMC predlagali, da bi Marpromu takoj podelili novo, enoletno koncesijo, v vmesnem času pa bi rešili vprašanje podelitve nove, dogoročne koncesije. Nova študija pa naj bi do konca leta pokazala ali je boljše, da s Pohorjem upravlja Marprom ali novo ustanovljeno javno podjetje ali zasebnik.


V SMC pravijo, da Marprom dolgoročne koncesije nima, župan pa da je sejo prekinil pred glasovanjem o vseh sklepih


Svetniki so nato glasovali o več sklepih, tudi o tem, da so se seznanili s študijo in s podelitvijo dolgoročne koncesije javnemu podjetju v katerem ima občina prevladujoč vpliv. In tu so se začele težave. Takšno podjetje je lahko ali Marprom ali Snaga ali Energetika ali denimo Nigrad. Zato v SMC pravijo, da Marprom dolgoročne koncesije nima, župan pa da je sejo prekinil pred glasovanjem o vseh sklepih. In v svetniških skupinah naj bi na nadaljevanju seje zahtevali glasovanje o teh sklepih.

Odgovori so različni

»Mestni svet bi moral sprejeti odlok o proračunu in prerazporedil denar. Dokler tega ni, se na tem hribu ne more investirati,« je po seji povedal direktor Marproma Bernard Majhenič. Na vprašanje ali torej danes po njegovem mnenju niso rešili nič, je Majhenič odgovoril pritrdilno.

»Sprejeli smo sklep o podelitvi dolgoročne koncesije brez omejitve roka,« pa na drugi strani pravi pripravljalec gradiva Bojan Strajnar, ki mu pritrjuje tudi župan Andrej Fištravec.