Pred pol leta je na mariborskem letališču zaživel pilotni projekt Helikopterske nujne medicinske pomoči. V tem času so reševalci uspeli rešiti marsikatero življenje, a prihodnost projekta še ni znana.

Opravili okoli 100 reševalnih misij

Šestmesečni pilotni projekt se je iztekel ta dni, ministrstvo za zdravje pa ga je podaljšalo še za mesec dni. V zadnjega pol leta je reševalna helikopterska ekipa opravila okoli 100 letov in s hitrim posredovanjem rešili marsikatero življenje. „Projekt se je izkazal za fantastičnega in še kako potrebnega v tem delu Slovenije. Velikokrat je bila intervencija res nujno potrebna in bi jo težko izvedli z reševalnimi vozili,“ pravi vodja NMP Aleksander Jus.

Z vsemi rešenimi življenji je ekipa dokazala, da je helikopterska nujna pomoč na vzhodu nujno potrebna. Sedaj upajo, da bo pilotni projekt zaključen in da bo to stalna oblika reševanja v vzhodnem delu.

Hud padec gorskega kolesarja

Jus se spominja zadnje večje akcije, ki je potekala 2. maja. Na Mariborskem Pohorju se je hudo poškodoval gorski kolesar. Na pomoč se je prvi podal motorist-reševalec, ki pa je nato aktiviral helikoptersko ekipo. „Smo nesrečnega kolesarja prepeljali v UKC Maribor z zares hudo poškodbo hrbtenice,“ se spominja Jus.

Včasih pa je tukajšnja enota zaradi slabih vremenskih pogojev posredovala tudi na območju, ki ga pokriva enota, stacionirana na brniškem letališču.